Įgyvendinti socialines teises

Didėjant nelygybei ir covid-19 pandemijos padariniams, kurie smogė darbo vietoms ir pragyvenimo šaltiniams, žmonės nebegali laukti pokyčių. 2000 m. pagrindiniai ekonominiai tikslai buvo įtraukti į ES valdymo procesą kartu su Lisabonos darbotvarke, tačiau nedidelė pažanga padaryta socialinių teisių srityje.

2017 m. Europos socialinių teisių ramstyje nustatyta 20 principų, tačiau jie vis dar iš esmės laukia, kol bus taikomi – šiuo metu daugelio Europos darbuotojų gyvenimas blogėja.  Norime, tikslų su dantimis  - padaryti socialines teises realybe visiems europiečiams.

 Savo Porto darbotvarkėje – plataus užmojo plane, kad ES strategija "Europa 2030" būtų tvari, teisinga ir įtrauki – reikalaujame privalomų tikslų, kad mūsų visuomenėje būtų sumažinta nelygybė. Siekiant aiškių tikslų, kaip pagerinti socialinius klausimus, turi būti teisiškai įgyvendinamas naujas požiūris į tai, kaip ES šalys siekia šių tikslų ir rodiklių jiems įvertinti, taip pat finansavimas ir investicijos, kad tai įvyktų. Norime, kad kiekviena valstybė, Komisija ir Parlamentas pasirašytų #Porto darbotvarkę, įsipareigodami siekti šių tikslų. Raginame valstybes nares ir Europos Komisiją priimti plataus užmojo politinę darbotvarkę su privalomais socialinio tvarumo rodikliais per 2021 m. gegužės mėn.  

Deramo darbo užmokesčio visiems europiečiams garantija

Per daug europiečių – vienas iš šešių darbuotojų – vergauja darbo užmokesčiui, kurio nepakanka sudurti galo su galu. Net dirbdami visą darbo dieną, jie negali mokėti už savo nuomą, maistą ir drabužius. Tarp jų – milijonai darbuotojų, kurie covid-19 pandemijos metu išlaikė mūsų visuomenę, rizikuodami savo sveikata ir net gyvybe: ligonius prižiūrintys slaugytojai, ūkio darbuotojai, pristatymo vairuotojai ir parduotuvių darbuotojai, išlaikantys būtiniausias atsargas, vaikų priežiūros darbuotojai, priežiūros darbuotojai, šiukšlių surinkėjai ir valytojai. Esminis, bet nepakankamai įvertintas, nepakankamai apmokamas - ir be darbo saugumo iš vienos dienos į kitą.

 Atėjo laikas mūsų padėkos žodžius už mūsų Covid-19 didvyrius paversti padoriu darbo užmokesčiu. Mums reikia strategijos, kaip nustatyti nacionalinį minimalų darbo užmokestį ir užtikrinti pragyvenimą užtikrinantį darbo užmokestį visiems europiečiams. Norime, kad kiekvienas Europos darbuotojas būtų apdraustas įstatymais nustatytu minimaliu darbo užmokesčiu arba kolektyvine sutartimi, siekiant užtikrinti, kad jis gautų deramą darbo užmokestį. Minimalus darbo užmokestis apsaugo darbuotojus, stiprina socialinę partnerystę ir stabilizuoja pajamas, ypač krizės metu. Mes kovojame už kiekvieno teisę parsivežti namo padorų atlyginimą

Darbuotojų apsauga prisijungus ir neprisijungus

Išmanieji telefonai labai patogūs – galime klausytis muzikos, kalbėtis su draugais, skaityti naujienas. Jie keičia mūsų gyvenimo ir darbo būdą. Tačiau ne visada į gerą pusę. Netipinės ekonomikos darbuotojai, nuo "Uber" taksi ir pristatymo vairuotojų iki sveikatos priežiūros darbuotojų, vis dar neturi tų pačių teisių. Su neaiškiomis pajamomis ir be socialinio draudimo, pajamos eina į platformą. Didėjant nuotoliniam darbui, mes visada esame  prijungę, visada pasiekiami.  Spaudimas būti visada prieinamam didėja daugeliui darbuotojų, o tai reiškia daugiau neapmokamo darbo ir streso. Darbuotojai turi darbuotojų teises, išskyrus atvejus, kai interneto platformos gali įrodyti, kad jie veikia ne kaip darbdaviai. Tai turi būti naujo ES teisės aktų dėl sąžiningo darbo platformose pagrindas. Tada galime garantuoti, kad visi darbuotojai gali uždirbti deramas pajamas ir gauti socialinį draudimą. Internete ar neprisijungus, darbuotojai turėtų turėti sąžiningas sąlygas! Mes norime teisės atsijungti, kaip parašyta įstatyme, kad jums turėtų dirbti tik sutartyje valandomis ir kai jums už tai sumokama. Turime liautis įsiveržę į savo asmeninį gyvenimą. Mums visiems reikia netrikdomo poilsio laiko atsigauti po darbo ir pamatyti savo draugus ir šeimas. Kiekvienas turėtų galėti uždaryti virtualias biuro duris ir išjungti.

Jaunimo teisių gynimas

Per daug jaunų žmonių yra įstrigę užburtame neapmokamų stažuočių, nedarbo ir nesaugių darbo vietų rate. Dabar, per covid-19 ekonominę krizę  atsiranda naujų kliūčių, trukdančių darbo ieškantiems jaunuoliams, o išnaudojimo pavojus yra labai realus. Europos geriausiai išsilavinusiai kartai kyla pavojus tapti prarasta karta.

Iki 2030 m. jaunimo nedarbą Europoje galime sumažinti bent 50 proc.! Jaunimo garantijų iniciatyva, kurią socialistai ir demokratai išstūmė po praėjusios ekonomikos krizės, padėjo daugiau kaip 10 mln. Sėkmės istorija, kuriomis didžiuojamės, ir gera priemonė, kurią galime pritaikyti naujiems iššūkiams. Dabar turime paspartinti investicijas, kad sukurtumėte kokybiškas darbo vietas, ir draudimą atlikti nemokamas stažuotes, kuriomis išnaudojamas jaunimas ir pažeidžiamos jų teisės. Atėjo laikas jaunimo teises laikyti svarbiausiu ES darbotvarkės klausimu.

 Niekas nepalieka nuošalyje

Šiandien 113 mln. europiečių gresia pavojus patekti į skurdą ar socialinę atskirtį. Tarp jų yra 23 milijonai vaikų – vienas iš keturių vaikų – gėdingas skaičius vienam turtingiausių pasaulio regionų! Matyti alkanus vaikus yra tiesiog sielvartinga. Žinome, kad vaikų skurdas vėliau gyvenime sukelia dar daugiau problemų: nedarbą, sveikatos problemas ir mirštančius jaunesnius. Skurdas sukelia skurdą, išplėšdamas galimybes net nuo ankstyvos vaikystės.

Kovojame, kad būtų panaikintas skurdas. Jūs manote, kad mes svajotojai, bet kartu mes galime tai padaryti. Iki 2030 m. perpus sumažinti skurdą yra pasiekiama. Su vaiko garantija norime užtikrinti, kad kiekvienas vaikas galėtų eiti į gerą mokyklą ir turėti prieigą prie sveikatos priežiūros, sveiko maisto ir stogo virš galvos. Niekas neturi būti paliktas nuošalyje. Kartu galime investuoti į žmones, rūpintis pažeidžiamiausiais ir suteikti visiems reikalingas galimybes