V. Blinkevičiūtė : turime geriau rūpintis Lietuvos vaikais

Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad Lietuvoje iki visiškos vaikų gerovės trūksta dar daug. Politikė teigiamų pokyčių tikisi iš šiuo metu svarstomų įstatymų projektų.

 

Kokias ryškiausias vaiko teisių apsaugos spragas matote?

 

Sunku vienareikšmiškai vertinti vaiko teisių apsaugos būklę Lietuvoje. Pagal įvairius ekspertų vertinimus šiuo požiūriu esame ES vidutiniokai, nors kai kuriose srityse pažengėme toliau, kai kur atsilikome. Tačiau aišku viena – dar turime pasitempti. Užtenka prisiminti, jog per 2013 metus Lietuvoje registruoti 1454 fizinio, psichologinio ir seksualinio smurto prieš vaikus atvejai. O kiek tokių įvykių nėra paviešinama? Pavojai tyko ir beveik 21 tūkst. vaikų, kurie auga socialinės rizikos šeimose. Ne visada vaikų globos įstaigos sugeba tinkamai saugoti savo auklėtinius. Dar daug vaikų patiria skurdo riziką. Tai tik dalis problemų, kurias reikia spręsti kuo greičiau.

Turėtume sunerimti, jog Lietuvoje nuolat mažėja vaikų. Per dešimtmetį netekome beveik 200 tūkstančių, arba beveik 30 proc. Kitos ES šalys pagal šį rodiklį nuo mūsų gerokai atsilieka. O dešimtyje šalių vaikų net padaugėjo – Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Norvegijoje ir Ispanijoje, t.y. šalyse, kurių demografinius rodiklius padeda gerinti ir ten dirbantys mūsų tautiečiai. Todėl  reikėtų skatinti gimstamumą ir mažinti emigracijos paskatas, kad mūsų vaikai augtų gimtoje Lietuvoje kartu su savo tėvais ir artimaisiais.

 

Ko tikitės iš šiuo metu Seime svarstomo Vaiko teisių apsaugos įstatymo projekto?

 

Sveikintina, jog įstatymo projekte didelis dėmesys skiriamas vaiko socialinei aplinkai, kuri sparčiai kinta mūsų globaliame pasaulyje. Iš tiesų, jei anksčiau mes saugojome savo vaikus nuo blogos „gatvės” įtakos, tai dabar tenka saugoti nuo pavojų internete ir socialiniuose tinkluose. Lietuvoje net 94 proc. jaunuolių naudojasi internetu. Į virtualų  pasaulį ateina vis jaunesni lankytojai. Kas apsaugos juos nuo realių, o ne nuo virtualių pavojų? Manau, kad vien griežtų įstatymo nuostatų nepakaks. Reikiarealiai veikiančių apsaugos mechanizmų ir realios pagalbos tėvams, kurie yra arčiausiai vaiko. Europos Parlamentas yra priėmęs atitinkamą direktyvą ir pateikęs nemažai konkrečių siūlymų vaikų internetiniam saugumui didinti, kuriuos turėtų įgyvendinti ir Lietuva.

Pritariu naujoms nuostatoms, kurios stiprina tėvų atsakomybę. Manau, kad daugiausiai diskusijų kils dėl siūlymų drausti vaikų fizines bausmes ir dėl tėvų prievolės nepalikti vaikų be priežiūros. Tačiau vaikų fizinės bausmės uždraustos jau 18-oje ES valstybių. Ar ne laikas ir mums apsispręsti bei keisti „beržinės košės“ auklėjimo tradicijas į pozityvią tėvystę. Turėtume įvertinti ir tai, kad vaikų nepriežiūra yra pagrindinė traumų ir mirčių priežastis. Todėl reikia padėti ir tėvams gerinti savo vaikų priežiūrą, užtikrinti reikalingas vaikų darželių, dienos centrų ir socialines paslaugas, skatinti šeimoms palankų darbo organizavimą. Įstatymo projekte yra ir kitų naujovių, kurios turėtų gerinti mūsų vaikų teisių apsaugą.

 

Kaip galima sumažinti mūsų vaikų skurdo riziką?

 

Vaikai dažniau negu suaugusieji patiria skurdo ir socialinės atskirties riziką, todėl būtinos didesnės pastangos saugoti juos nuo šios grėsmės. Vien pastangų skatinti gerai apmokamą darbą nepakanka, kadangi dažnai skursta ir dirbantieji. Europos Parlamentas  siūlo šalims parengti ir įgyvendinti  kompleksines  programas vaikų skurdui mažinti. Geriausių rezultatų pasiekusių šalių patirtis rodo, jog vaikų skurdą pavyko sumažinti tik įgyvendinant kompleksines priemones. Socialdemokratų frakcijos vardu aš pasiūliau sukurti naują europinę vaikų garantijų  programą, kuri padėtų šalims įgyvendinti jų priemones.  Esu įsitikinusi, kad bendromis pastangomis pavyks sumažinti mūsų vaikų skurdo riziką. Todėl  pritariu  LR Seime svarstomiems įstatymų projektams, kuriais siūloma atstatyti per krizę sumažintas išmokas vaikams bei nemokamą ikimokyklinukų bei pradinukų maitinimą mokyklose, didinti piniginę paramą pasirengti mokyklai. Neabejoju, kad vaikų skurdo mažinimo priemonių sulauksime ir daugiau. Artėja mūsų Valstybės diena. Visi suprantame, kad Lietuva bus stipri ir laiminga šalis, kai čia bus gera gyventi vaikams.

 

Interviu publikuotas 48 Lietuvos laikraščiuose