EP nutarė: kovai su jaunimo nedarbu - milijardas eurų

2015 balandžio mėn. 29 d. 
 Eltos inf.

 

Trečiadienį europarlamentarai pritarė Europos socialinio fondo nuostatų pataisoms, kurios leis jau šiemet kovai su jaunimo nedarbu skirti 1 mlrd. eurų. Ši išankstinė parama, kuri padės 650 tūkst. jaunuolių, sudaro trečdalį 2014-2020 m. Jaunimo užimtumo iniciatyvai skirtos sumos. Apie tai informuoja Europos Parlamento spaudos tarnyba.

Jaunimo užimtumo iniciatyvos lėšos skiriamos toms ES valstybėms ar regionams, kuriuose jaunimo nedarbas yra (ar buvo) didesnis nei 25 proc. Jomis siekiama į darbo rinką integruoti nesimokantį, nestudijuojantį ir nedirbantį jaunimą. 2014-2020 m. šiai iniciatyvai skirta 3,2 mlrd. eurų suma, kurią ES valstybės turi papildyti analogiška parama iš joms skirtų Europos socialinio fondo lėšų. Lietuvai numatyta skirti per 31 mln. eurų iniciatyvos lėšų. Be jos, parama skiriama dar 19 ES valstybių.

1 mlrd. eurų injekcija leis avansu jaunimo užimtumo skatinimo programoms skirti nebe vieną, o 30 proc. iniciatyvos lėšų. Konkretūs projektai turės būti įgyvendinti iki 2018 m. pabaigos.

"Mes lenktyniaujame su laiku, o Europa suteikia impulsą jaunimo užimtumui. Turėjome iššūkį per rekordiškai trumpą laiką pasiekti solidų susitarimą - taigi, kai imamės reikalų ryžtingai, ES rodo rezultatus", - pasidžiaugė EP pranešėja Elizabeta Moran Šartjė (Elisabeth Morin-Chartier) (Europos liaudies partija, Prancūzija).

Sprendimui paankstinti lėšų skyrimą pritarė 632 EP nariai, nepritarė 30, o susilaikė 32. Jam dar formaliai turės pritarti ES Taryba.

Lietuvoje išrinkta EP narė Vilija Blinkevičiūtė (Socialistai ir demokratai) diskusijoje šiuo klausimu kalbėjo: "Jaunimui reikia padėti ir gauti darbą, ir tęsti mokslus ar stažuotis. Kaip rodo paskutinės ataskaitos ir esama praktika, ne visos valstybės narės dėl tam tikrų ekonominių, finansinių priežasčių, o kai kada, ko gero, dėl politinės valios stokos yra pajėgios įgyvendinti Jaunimo užimtumo iniciatyvą, todėl šis siūlymas yra didelis žingsnis į priekį investuojant į jaunus žmones. Taikant jaunimo užimtumo priemones turėtų būti ypatingas dėmesys skiriamas tiems jaunuoliams, kurių išsilavinimo lygis yra žemesnis, neįgaliems jaunuoliams arba turintiems tam tikrų sveikatos problemų. Kartu noriu atkreipti dėmesį, kad ilgalaikis jaunimo nedarbas ar nesugebėjimas rasti tinkamą darbą daro didelį neigiamą poveikį ne tik ekonomikai, bet ir neigiamai veikia pačius jaunuolius, todėl gali atsirasti psichinių bei fizinių sveikatos problemų. Taigi dar kartą raginu valstybes nares kuo efektyviau panaudoti ES teikiamą išankstinio mokėjimo pagalbą".

RESPUBLIKA

ALFA