Vokietijos kancleris EP ragino kurti geopolitinę, didesnę, reformuotą ir atvirą ES

Europos Parlamento plenarinėje sesijoje diskutavome su Vokietijos kancleriu Olaf Scholz apie Europos ateitį. Tai buvo diskusijų ciklas „Tai yra Europa“, kuriame dalyvavo ir mūsų prezidentas Gitanas Nausėda.

O. Scholz pažymėjo, kad Europa yra atsakinga už tai, kas vyksta už jos ribų, nes „Europos gerovė negali būti atsieta nuo likusio pasaulio gerovės“. Jis atkreipė dėmesį, kad 21-as amžius bus ir jau yra daugiapolis. O. Scholz išskyrė tris pamokas ES: „Pirma, Europos ateitis priklauso nuo mūsų. Antra, kuo vieningesnė Europa, tuo bus lengviau užtikrinti mums tinkamą ateitį. Trečia, svarbiausia dienos taisyklė – daugiau atvirumo ir bendradarbiavimo.“

Siekdama užtikrinti Europos vietą pasaulyje, ES turi keistis, kalbėjo Vokietijos kancleris ir pridūrė, kad „reikalinga geopolitinė, išplėsta, reformuota ir ateičiai atvira ES“.

Komentuodamas Rusijos karą prieš Ukrainą, jis teigė, kad ES turi pasiruošti Ukrainos atstatymui. Turtinga, demokratinė ir europietiška Ukraina yra geriausias atsakas į Vladimiro Putino imperialistinę, revizionistinę ir neteisėtą politiką.

Daugiapoliame pasaulyje pietinės pasaulio valstybės yra svarbios ES partnerės, teigė O. Szholz. Europa turi padėti apsirūpinti maistu, mažinti skurdą ir laikytis įsipareigojimo kovoti su klimato kaita.

Kalbėdamas apie ES plėtra, Vokietijos kancleris atkreipė dėmesį, kad „sąžininga plėtros politika įgyvendina savo pažadus, o ypač Vakarų Balkanams“. Jis taip pat paskelbė, kad ES užsienio ir mokesčių politikoje būtina daugiau sprendimų priimti kvalifikuotos daugumos principu.

Komentuodamas migracijos ir prieglobsčio klausimus, jis teigė, kad „mus vienija tikslas geriau valdyti nereguliarią migraciją, nepaminant mūsų vertybių“. Daugelyje Europos vietų juntamas darbuotojų iš trečiųjų valstybių poreikis, ir reikalaujant, kad kilmės ir tranzito šalys susigrąžintų ES nelegaliai gyvenančius savo piliečius, „visos pusės išloš“.

Vėliau kalbėję europarlamentarai ragino ES lyderius nebijoti ateities ir kvietė Vokietijos kanclerį padėti iki 2024 m. Europos Parlamento rinkimų sukviesti ES sutarčių keitimo konventą. Dalis EP narių reikalavo tęsti paramą Ukrainai ginantis nuo Rusijos agresijos tol, kol bus pasiekta teisinga taika. Kiti europarlamentarai kritikavo Vokietiją dėl pavėluotos paramos Ukrainai ir abejojo ES parama ginklų pramonei.

Kai kurie EP nariai pažymėjo, kad svarbu švelninti Rusijos karo prieš Ukrainą pasekmes ES piliečiams, o dalis ragino priimti naujas socialinį teisingumą užtikrinančias taisykles ir reformuoti ES elektros rinką. Dalis europarlamentarų pabrėžė žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos svarbą ir kvietė šioms sritims skirti daugiau investicijų.