V. Blinkevičiūtė: valdžios požiūris į šeimas – žiaurus

Aleksandra Ketlerienė

 Lietuvos atstovė Europos Parlamente (EP), socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė, nors ir būdama toli nuo Lietuvos, akylai stebi valdžios pertvarkas socialinėje srityje. Nors valdantieji pastaruoju metu nusprendė didinti pensijas ir skirti išmoką kiekvienam vaikui, V. Blinkevičiūtė įsitikinusi, kad to nepakanka. Jos įsitikinimu, didžiausia problema – valdžios požiūris į žmones.

Ji nepagailėjo kritikos tiek dabartinei valdžiai, tiek buvusioms, dėl to, kad per mažai dėmesio skyrė socialinei apsaugai. „Reikia suvokti, kad socialinės investicijos yra daug daugiau naudos atnešančios nei investicijos į betoną“, – sako ji.

Ji taip pat sukritikavo Vyriausybės planus panaikinti papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį (PNPD) vaikus auginantiems darbuotojams, o valdžios požiūrį į šeimas pavadino tiesiog žiauriu. Pasak politikės, Lietuva nebegali sau leisti prarasti tiek žmonių.

„Didžiausias Lietuvos turtas yra jos žmonės. Reikia pakeisti požiūrį. Iš esmės. Politikų įvairaus rango, įvairaus lygio. Investicijos į žmogaus išsilavinimą, į žmogaus sveikatą, į žmogaus švietimą, į žmogaus būstą, į žmogaus saugumą, į žmogaus kultūrinių poreikių tenkinimą – absoliučiai nepralošiamos“, – sako ji.

Atsakydama į argumentą, kad šiuo metu socialinių išlaidų didinimui tiesiog nėra pakankamai pinigų, V. Blinkevičiūtė taip sakantiems atšovė, jog pinigų niekada nebuvo ir nebus pakankamai.

„Man sako: gi nėra pinigų. Bet žinote, koks tada atsakymas yra: o pinigų niekada nėra – nei gerais, nei blogais laikais, ir jų niekada nebus pakankamai. Niekada – iš savo patirties sakau. Bet yra prioritetai“, – sako V. Blinkevičiūtė, pati aštuonerius metus vadovavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

EP narė atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuva labai atsilieka Europos Sąjungoje pagal tai, kiek pinigų nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) skiriama socialinei apsaugai.

„Rezervą mes turime, tik prioritetus nusistatykime. Nes nebegalime laukti. Iš tikrųjų nebegalime laukti. Aš, pavyzdžiui, kadangi visą gyvenimą toje srityje išdirbau, ir aš dabar nematau, kad kažkas valdžioj šitoj tikrai stengtųsi, kovotų „vardan tos“, – apgailestavo V. Blinkevičiūtė.

 

Valdžios požiūris į šeimas – žiaurus

 

Kalbėdama apie investicijas į žmones, V. Blinkevičiūtė paminėjo mokytojus, įvairaus lygio medikus, pareigūnus, policiją, teisėsaugą. Tačiau labiausiai ji akcentavo vaikus. Būtent į juos, pasak politikės, valstybė turėtų investuoti daugiausiai.

„Anksčiau vaiko pinigai buvo mokami visiems, nepriklausomai nuo tėvų pajamų, nes koncepcija pati yra tokia – kad vaikai visi yra lygūs ir vienodi, nepriklausomai nuo to, kokioje šeimoje tau lemta gimti buvo. O dabar sako: „oi, ekonominė situacija dabar labai sudėtinga, mes neturim (pinigų – red.)“. Bet rytoj jau yra per vėlu turėti. Vaiko pinigai, PNPD turi likti. Tai bus didžiulė žala ir žingsnis atgal (jeigu būtų panaikintas papildomas NPD – red.), kitaip sakant, tuo nieko nepasieks, tik žingsnis atgal“, – sako politikė.

Pasak jos, valdžios požiūris į vaikus auginančias šeimas „yra žiaurus“. „Tai yra: mums nereikia vaikų ir mums nereikia šeimų normalių, auginančių, dirbančių ir taip toliau. Mums nereikia. Kad Lietuvai reikia daugiau vaikų tėra tik kalbos“, – mintimis dalinosi V. Blinkevičiūtė.

 

Pensijų didinimas – per mažas

 

Kalbėdama apie pensijų didinimą, V. Blinkevičiūtė pabrėžė, kad visų pirma didelė klaida buvo jas sumažinti. Ir šią klaidą turi prisiimti visos partijos.

„Nes mes vieninteliai, kurie ir taip mažas pensijas sumažinome, ir nieko iš to nepasiekėme, absoliučiai nieko, tik pralaimėjome. Visi čia pralaimėjome. Ir aš čia neskirstau į politines partijas, aš traktuoju, kad tai buvo padaryta klaida ir kas kaip besakytų, kad „Blinkevičiūtė iššvaistė pensijas“... Ne Blinkevičiūtė. Tada irgi buvo tas pats atvejis, kada kilo kainos, žmonės negalėjo išgyventi, atlyginimai kilo, o mes turime pasakyti: tu gyvenk už 150 litų. Tai kaip gyventi?“, – retoriškai klausė politikė.

Pasak jos, 10 ar kiek daugiau eurų pensijos padidinimas „bendrame katile“ nėra maža suma, tačiau žmogui tai yra labai mažai. Jos nuomone, valdžia turėtų ieškoti būdų padidinti surenkamas pajamas, kad pensijos galėtų augti dar labiau.

„Kadangi kainos auga kosminiu greičiu, reikia labai gerai žiūrėti, kokius šaltinius turime, kokias galimybes turime (didinti valstybės pajamas – red.), ir kiek dar turime investuoti“, – sako politikė.

 

Pinigų yra – tik reikia juos ištraukti iš „vokelių“

 

Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė įsitikinusi, kad investicijoms į žmones gali atsirasti ir galimybių, ir pinigų.

Pasak jos, vienas iš būdų surinkti daugiau pinigų į biudžetą – ištraukti juos iš šešėlio. Tačiau tam, kad žmonės solidariai mokėtų mokesčius, jie turi matyti, kad pinigai nėra iššvaistomi.

„Buvo premjerų, tiek visi žadėjo, kad tai įveiks (šešėlį – red.), tai yra įsišaknijęs, išbujojęs dalykas. Labiausiai reikia, kad žmonės matytų, kad mes surinkome tuos pinigus ir kad jie panaudoti yra teisingai, skaidriai, švariai, o ne per visokias fikcijas viešųjų pirkimų eigoje, kai dalis tų pinigų kažkokiu būdu iššvaistoma, pavagiama, dar kažkas padaroma. Žmonės gi mato, jie pažįsta, jie mato ir žino daug geriau gyvenant miestelyje, rajone ar kaime, kieno kokios pajamos, kas kaip gyvena. Visi tai mato“, – sako politikė.

Pasak jos, Lietuvai reikėtų žiūrėti į Skandinavijos valstybes, kur žmonės nevengia mokėti mokesčių, nes gauna iš to grąžą ir pasitiki valdžia.

„Jeigu mes kitaip negalime veikti tos kainų pasiutpolkės, mes turime žiūrėti, kaip turi augti žmonių pajamos, atlyginimai – visapusiškai, visuose sektoriuose ir visose srityse. Kad žmonės pasitikėtų valdžia, o valdžia žmonėmis“, – įsitikinusi ji.

 

Socdemai nepateisino žmonių lūkesčių

 

Kritikuodama ankstesnių vyriausybių darbus socialinės apsaugos srityje, V. Blinkevičiūtė neabejotinai palietė ir savo partiją – socialdemokratus, kurie šiuo metu yra valdžioje ir keturis metus valdė prieš tai. Jos nuomone, aiškiausias socialdemokratų darbo įvertinimas – praėjusių metų Seimo rinkimų rezultatai.

„Vertinant žmonių gyvenimą, žmonių lūkesčius, tikėjimą mumis, socialdemokratais, tai gal tada tas rezultatas dėl to toks ir yra. Kad jeigu mes pakilome iš duobės, jeigu mes einame į priekį, todėl mes turime matyti žmones ir vykdyti socialines investicijas į juos. Todėl, kuomet mūsų išrinko tikrai labai nedaug, tai man atrodo, kad jau ir tada rinkėjai pasakė, kad jūs dabar turite kurį laiką pabūti ant atsarginių suolelio, apmąstyti, kokias klaidas padarėte“, – sakė V. Blinkevičiūtė.

 

Ji nepagailėjo kritikos ir dabartiniams socialdemokratų koalicijos partneriams, mat tokių santykių, kokie iki šiol buvo susiklostę koalicijoje, pasak jos, būti negali.

„Turiu omenyje tam tikrą nesiskaitymą, jis akivaizdus, aš nebesikartosiu. Visišką nederinimą savo veiksmų su koalicijos partneriais, šiuo atveju socialdemokratais. Bent jau pradžioje tikrai taip buvo, iki kol nepasikeitė pirmininkas ir skyriai nepradėjo reikšti savo pozicijos. Tai gal ir neblogai, kad tie skyriai dabar reiškia savo poziciją ir tokią gana griežtą, vadinasi, tie pirmi pusė metų tai tikrai buvo na, apskritai, su stoka tam tikros politinės kultūros“, – sako ji.

Ji mano, kad įsiplieskusi diskusija dėl socialdemokratų likimo koalicijoje turi teigiamą rezultatą – visi sujudo, ir patys „valstiečiai“ greičiausiai suprato, kad veiksmus reikėtų derinti su koalicijos partneriais. Pasak socialdemokratės, ši situacija galėtų tapti rimta pamoka abiem pusėms ir prisidėti prie bendros Lietuvos politinės kultūros gerėjimo.

„Mes, socialdemokratai, buvome ir būsime bet kada labai rimta partija, praėjusi įvairius išbandymus partija, tai yra ne vienadienė ir ne vieno politinio sezono partija. Niekada taip nebus, ir nesitiki tegul niekas, kad taip bus. Tiesiog iš tikrųjų aš manau, kad mes rasime tą vienybę, mes tikrai mobilizuosimės, mes tikrai rasime bendrus sprendimus, ir jūs dar pamatysite, kad mes įgyvendinsime savo programą ir tikrai įgyvendinsime tuos ir dešimt punktų, tiktai reikės labai daug dirbti, ieškoti sąjungininkų ir aš tikiuosi, kad rasime“, – sakė politikė.

 

Dėl prezidento rinkimų dar neapsisprendė

 

Paklausta apie tai, ar galvoja grįžti dirbti į Lietuvą ir galbūt dalyvauti 2019 metų prezidento rinkimuose, V. Blinkevičiūtė kiek susigradino ir sakė dar nepriėmusi jokio sprendimo.

„Kas bus 2019 metais aš dabar net atsakyti negalėčiau, dar toli. Dar visi mes visi mes dirbame darbus, kuriuos dirbame. Bet aš jau iš anksto norėčiau ir linkėčiau, kad Lietuva visą laiką turėtų tokius ir prezidentus, ir atstovus, kurie iš tikrųjų pirmiausiai dirbtų žmonėms, taip visapusiškai, atsidavusiais, nuoširdžiai, ir suprastų, kad tos socialinės investicijos į žmones mūsų Lietuvai yra numeris vienas“, – sakė politikė.

DELFI