Šiltnamio dujų išlakos pagal šalis ir sektorius

Sužinokite, kiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskiriama atskirose šalyse ir ūkio sektoriuose.

INFOGRAFIKAS

Pagrindinės dėl žmonių veiklos išsiskiriančios šiltnamio efektą sukeliančios dujos (ŠESD) yra anglies dioksidas. Kitų dujų išskiriama mažiau, tačiau nuo Žemės atspindimą šilumą kai kurios jų sulaiko tūkstančius kartų geriau nei CO2.

Žemiau pateiktame infografike matoma, kad energijos gamybos ir naudojimo srityje išmetama 77,01 proc. ŠESD kiekio. Toliau rikiuojasi žemės ūkis (10,55 %), pramonė (9,10 %) ir atliekų tvarkymas (3,32 %).

Europos Sąjungą pagal išmetamą ŠESD kiekį lenkia tik Kinija ir JAV. Po jų seka Indija, Rusija.

Kas yra šiltnamio efektas?

Mūsų atmosfera yra tarsi permatoma apsauginė Žemės danga. Ji praleidžia saulės šviesą ir sulaiko Žemėje šilumą. Jei jos nebūtų, saulės šiluma, atsispindėjusi nuo Žemės paviršiaus, akimirksniu išsisklaidytų kosmose. Žemės paviršiaus temperatūra būtų apie 30 °C žemesnė, viskas užšaltų. Taigi atmosfera yra tarsi stiklinės šiltnamio sienos. Todėl ir kalbama apie šiltnamio efektą. Jį lemia atmosferoje susikaupusios šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios sulaiko saulės šilumą.

Didžioji šiltnamio efektą sukeliančių dujų dalis susidaro natūraliai. Tačiau nuo XVIII a.  pramonės revoliucijos žmonės taip pat prisideda prie jų išsiskyrimo. Šiuo metu dujų koncentracija atmosferoje yra didžiausia per pastaruosius 420 000 metų. Todėl šiltnamio efektas sustiprėjo ir temperatūra Žemėje kyla – klimatas kinta.

Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) vertinimu, yra didžiulė tikimybė, kad per pastaruosius 50 metų Žemė įšilo dėl žmonių veiklos, tokios kaip iškastinio kuro deginimas, miškų kirtimas ir žemdirbystė.

Daugiau informacijos apie klimato kaitą:

Papildoma informacija