S&D frakcijos sausio mėnesio naujienos

Laikas išvalyti po Trumpo

Socialistai ir demokratai džiaugiasi JAV Kongreso patvirtinimu dėl Joe Bideno ir Kamalos Harris pergalės lapkričio prezidento rinkimuose. Mes tikimės atkurti ir sustiprinti mūsų transatlantinius santykius.  Iki šiol šokiruoja užpuolimo Kapitolijuose vaizdai. Tačiau tai neturėtų stebinti. Savo neatsakingu elgesiu D.Trumpas daugelį metų maitino pyktį ir propagavo sąmokslo teorijas. Smurtas parodo, koks kraštutinių dešiniųjų populizmas pavojingas demokratijai ir teisinei valstybei. Per daug respublikonų pasidavė Trumpo piktnaudžiavimams ir neapykantos retorikai per ilgai. Kai pagrindiniai dešinieji sutaria su tokiais populistiniais lyderiais, jie tampa jų bendrininkais. Atėjo laikas išgydyti žaizdas ir vėl suvienyti šalį aplink teisinę valstybę, laisvę ir įvairovę. Tai Amerikos demokratijos stiprybė. Niekas negali to pasiekti geriau nei Joe Bidenas ir Kamala Harris. Sveikinu juos ir mūsų draugus demokratų partijoje. Baudžiamąją atsakomybę už aukas Kapitolijuje išaiškins prokurorai, tačiau moralinė atsakomybė atrodo gana aiški, o Donaldas Trumpas negali vadovauti perėjimui prie naujos administracijos.

 S&D sako "ne" į save orientuotiems nacionaliniams vakcinacijos veiksmams. Vienintelis kelias į priekį yra ES požiūris

Po diskusijų apie vakcinos prieš Covid-19 įsigijimą ir platinimą Europos ir valstybių narių lygmeniu, Europos Parlamento socialistai ir demokratai pakartoja raginimą visiems dalyviams užtikrinti, kad visi piliečiai turėtų solidariai ir teisingai naudotis vakcina. Reikėtų vengti visų į save orientuotų nacionalinių veiksmų. Bendri ES pirkimai ir išplėstiniai anti-Covid-19 vakcinų pirkimo susitarimai naudingi visoms ES šalims, nes jos gali solidariai ir teisingai garantuoti galimybę naudotis vakcinomis. Kartu mes esame stipresni. Todėl mes pritariame Europos Komisijos susirūpinimui dėl būtinybės išlaikyti savo vienybę ir vengti į save orientuotų nacionalinių pozicijų, kurios galėtų pakenkti kolektyviniam bendradarbiavimui. Tik dirbdami kartu rasime geriausią įmanomą kelią įveikti šią pandemiją. Mes reikalaujame didesnio skaidrumo, kad užtikrintume visišką ES piliečių pasitikėjimą ir teisingą vakcinų paskirstymą valstybėms narėms.

 S&D: ES Komisija turi paspartinti covid-19 likvidavimą visame pasaulyje. Tai vienintelis būdas atsikratyti šios pandemijos

Europos Parlamento socialistai ir demokratai ilgą laiką ragino parengti veiksmingą pasaulinę sveikatos strategiją. Turime sunaikinti Covid-19 grėsmę ne tik iš Europos, bet ir iš likusios planetos dalies, jei galiausiai norime palikti šią bauginančią pandemiją. Raginame ES Komisiją pagaliau suintensyvinti savo darbą ir rodyti kelią veiksmingai pasaulinei sveikatos politikai kurti.

Vienintelis būdas nugalėti Covid-19 pandemiją – išnaikinti virusą visame pasaulyje. Tik tada, kai visi bus paskiepyti, mes visi bus apsaugoti. Nors turėtume paspartinti, kad visiems ES piliečiams užtikrintume sąžiningą ir greitą vakcinaciją, ES Komisija neturėtų ignoruoti pasaulinių šios pandemijos aspektų. Jei sutelksime dėmesį tik į Europos poreikius, tai būtų siauraprotė ir neatleistina klaida. "ES greitai įsipareigojo bendradarbiauti su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir jos Covax programa, kad vakcinos būtų prieinamos visiems. Bet tai tik pradžia. Covax vakcinacijos iniciatyva turi būti svarbiausias prioritetas.

  S&D skatina atmesti  Finansinių priemonių rinkų direktyvos (MiFID) greitąjį pataisymą

 Socialistai ir demokratai skatina atmesti Finansinių priemonių rinkų direktyvos (MiFID) greitąjį pataisymą ir balsavo prieš jį Europos Parlamento ekonomikos ir pinigų politikos komitete. Europos Komisijos paskelbtas tikslas buvo iš dalies pakeisti MiFID tvarką, siekiant sušvelninti „Covid-19“ krizės poveikį, kad būtų skatinamos investicijos į realiąją ekonomiką ir atlaisvinami ištekliai tiek įmonėms, tiek investuotojams. Tačiau Komisijos pasiūlymai, pateikti be tinkamų konsultacijų ir poveikio vertinimo, buvo tokie, kad panaikino kai kuriuos skaidrumo reikalavimus ir pozicijų ribas išvestinių finansinių priemonių rinkoje. ELP derybininkės ir pirmininkaujančios Vokietijos gruodį pasiektas susitarimas nepagerino Komisijos pasiūlymo, kad būtų pasiektas tikslas iš tikrųjų remti MVĮ, o ne panaikinti reguliavimą siekiant specialių finansinių paslaugų interesų. ELP suderintas kompromisas teigia, kad jis remia MVĮ, tačiau iš tikrųjų yra laisvosios rinkos rankose. Nei viena investuotojų asociacija, nei viena NVO, nei „Think Tank“ nėra pasisakę palaikydami šias siūlomas priemones. Akivaizdu, kad „MiFID Quick Fix“ šalininkai bando naudoti „Covid-19“ krizę kaip priedangą švelninant griežtus finansų rinkos reglamentus, kurie buvo nustatyti po paskutinės finansų krizės. Norint pritraukti kapitalą, kurio labai reikia MVĮ, ir įtikinti investuotojus įnešti daugiau likvidumo į rinkas, labai svarbu paaiškinti produktų valdymo taisykles ir realias su investiciniais produktais susijusias išlaidas. Šis greitas taisymas kenkia tikslams keliais būdais: pirma, suteikdamas dideles išimtis, „MiFID Quick Fix“ pakenktų taisyklėms, apsaugančioms investuotojus nuo bet kokio netinkamo pardavimo. Ypač krizės metu toks žingsnis negali būti pateisinamas; antra, investicijų tyrimų pakartotinis sujungimas MVĮ padėtų sumažinti aiškumą ir sumažinti investuotojų supratimą apie mokslinių tyrimų išlaidas ir taip sugrąžinti MiFID 2 pasiekimus, kurie padėjo mažinti mažmeninių investuotojų išlaidas sudarant skaidresnę ataskaitą; Mes raginame Komisiją po konsultacijų su visomis suinteresuotosiomis šalimis ir remiantis rimtu poveikio vertinimu iki 2021 m. vidurio pateikti plataus užmojo ir subalansuotą reformą, kuri apsaugos investuotojus ir padės MVĮ.

S&D ragina farmacijos įmones vykdyti sutartis dėl vakcinų nuo COVID-19 tiekimo

Socialistai ir demokratai Europos Parlamente paragino „Pfizer“ ir „AstraZeneca“ farmacijos įmones vykdyti įsipareigojimus, prisiimtus pasirašant sutartį su Europos Sąjunga, po to kai paaiškėjo, kad jų vakcinų pristatymas gali būti atidėtas. „Nepaprastai svarbu, kad šios įmonės laikytųsi numatyto termino ir tai darytų visiškai skaidriai. Priešingu atveju tai sukeltų pavojų Europos Komisijos vakcinacijos strategijai, pagal kurią iki vasaros pabaigos siekiama paskiepyti 70 proc. ES gyventojų. Vis dar yra laiko, tačiau Komisija turi reaguoti ryžtingai ir priversti šias bendroves laikytis teisinių pareigų ir tikslaus kalendoriaus. Europos socialdemokratai visiškai palaiko bendras Komisijos, valstybių narių ir Europos vaistų agentūros (EMA) pastangas bendradarbiauti su šiomis ir kitomis farmacijos įmonėmis siekiant maksimaliai padidinti vakcinų gamybos pajėgumus ir paspartinti vakcinacijos procesą. Turime išlaikyti savo vienybę ir suvienyti jėgas, kad galėtume kuo greičiau apsaugoti gyvybę ir grįžti prie normalaus gyvenimo.

S&D: Turi būti taikomos naujos rimtos ES sankcijos, jei Rusija nedelsdama nepaleis Aleksejaus Navalno

Socialistai ir demokratai griežtai pasmerkė Aleksejaus Navalno, vieno įtakingiausių Rusijos disidentų ir kovos su korupcija aktyvistų, suėmimą. A. Navalnas buvo suimtas grįžus į Maskvą po to, kai praėjusį rugpjūtį penkis mėnesius praleido Vokietijoje atsigaudamas po beveik mirtino apsinuodijimo.  S&D frakcija ragina imtis griežtos ES reakcijos, įskaitant rimtas sankcijas Rusijos pareigūnams, jei A. Navalnas nebus paleistas. Taip pat raginame Rusijos Federaciją ištirti A. Navalny pasikėsinimą nužudyti ir draudžiamo cheminio ginklo naudojimą, kad visi už šį nusikaltimą atsakingi žmonės būtų patraukti atsakomybėn. Aleksejaus Navalno suėmimas grįžus į Maskvą yra įstatymų nepaisymas ir visiška V. Putino panieka savo piliečių pilietinėms teisėms.    Turime neapsiriboti sankcijomis, kurios buvo įvestos po A. Navalno apnuodijimo, ir aptarti naują rimtą sankcijų rinkinį, kuris bus taikomas, jei A. Navalnas nebus nedelsiant paleistas. ES turi drąsiai reaguoti į autokratinį Rusijos režimą. Atėjo laikas mums taip pat parodyti drąsą.

S&D už darbuotojo teisę atsijungti

 Covid-19 pandemija iš esmės pakeitė mūsų darbo būdą. Dabar daugiau nei vienas iš trijų Europos darbuotojų dirba iš namų. Spaudimas būti visada "ant", visada pasiekiamu  didėja, nes ribos tarp privataus gyvenimo ir darbo vis labiau nyksta. Dirbant iš namų ypač sunku išsijungti. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie reguliariai dirba iš namų, yra dvigubai labiau linkę dirbti daugiau nei maksimali 48 valandų per savaitę riba, nustatyta ES teisėje. Žmogaus kaina yra didelė: nuo neapmokamų viršvalandžių iki raumenų ir akių ligų, depresijos ir perdegimo. Negalime atsisakyti milijonų Europos darbuotojų, kurie nenusileido ir dirba savo darbą itin sudėtingomis pandemijos aplinkybėmis, bet yra išsekę dėl spaudimo visada būti "ant" ir pailginto darbo laiko. Dabar yra momentas stovėti šalia ir suteikti jiems tai, ko jie nusipelno: teisę atsijungti. Po darbo valandų ar atostogų darbuotojai turi turėti galimybę išjungti savo telefoną ar elektroninius laiškus nebijodami neigiamų pasekmių. Tai gyvybiškai svarbu mūsų psichinei ir fizinei sveikatai. Atėjo laikas atnaujinti darbuotojo teises į naujas skaitmeninio amžiaus realijas.

S&D Lyčių lygybė Europoje neturi nukentėti per šią pandemiją!

Socialistai ir demokratai šiandien skambina pavojaus varpu. Praėjus dešimčiai mėnesių nuo Covid-19 pandemijos pradžios, turime vis daugiau įrodymų, rodančių, kad dėl izoliavimo išaugo smurtas prieš moteris, padidėjo skaitmeninis lyčių atotrūkis ir lyčių atskirtis prižiūrint vaikus, o tai gali turėti ilgalaikį poveikį moterų darbui ir pajamoms. Tačiau ES lygmeniu nebuvo imtasi pakankamai veiksmų siekiant reaguoti į šią krizę atsižvelgiant į lyčių aspektą, o pažadėtas teisės akto pasiūlymas dėl darbo užmokesčio skaidrumo – būtinas pirmas žingsnis siekiant galutinai panaikinti nuolatinį vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą – deja, vėl buvo atidėtas. Diskusijose ir balsavimuose dėl trijų su lyčių lygybe susijusių rezoliucijų S&D ragina imtis konkrečių priemonių, kad būtų geriau apsaugotos moterų teisės. Mums skubiai reikia greitai atgaivinti ir priimti Direktyvą "Moterys valdybose", ratifikuoti Stambulo konvenciją, kad būtų panaikintas smurtas prieš moteris, ir teisėkūros priemones dėl privalomo darbo užmokesčio skaidrumo.  

 S&D skatina ES taisykles dėl įmonių, kurios elgiasi atsakingai

Europos Parlamento S&D grupė nori, kad ES išnaudotų savo bendrosios rinkos, kurioje gyvena 450 milijonų vartotojų, svorį, kad nustatytų pasaulinius atsakingo verslo elgesio standartus ir užtikrintų, kad įmonės žinotų savo veiklos poveikį aplinkai, socialinėms ir žmogaus teisėms. Europos Parlamento nariai teisinių reikalų komitete balsavo dėl S&D europarlamentarės Lara Wolters parengtos ataskaitos dėl įmonių patikrinimo ir įmonių atskaitomybės. S&D grupė inicijavo pastangas siųsti žinią Komisijai, kad ji pateiktų pasiūlymus dėl bendro ES atsakingo verslo elgesio visoje tiekimo grandinėje tvarkos.

ES gamintus drabužius, maistą ir telefonus perkame žinodami, kad juos saugu naudoti, tačiau nežinome, ar jie buvo pagaminti nepakenkiant aplinkai ar žmogaus teisėms. Tik trečdalis ES įmonių tiekimo grandinėje atlieka patikrinimus, todėl yra visiškai aišku, kad savanoriški standartai turi apribojimų. Europos Parlamentas reikalauja priimti taisykles, užtikrinančias įmonėms tinkamus patikrinimus ir procesus, kad būtų išvengta neigiamo poveikio. Šiuo įstatymu norime, kad visos valstybės narės nustatytų civilinės atsakomybės taisykles, užtikrinančias, kad įmonės būtų atsakingos už padarytą žalą. S&D grupė taip pat ketina išlaikyti spaudimą reikalaudama kreiptis į teismą dėl aukų trečiosiose šalyse, kur norime, kad deramo patikrinimo taisyklės būtų taikomos tais atvejais, kai ES motininės įmonės dukterinė įmonė daro žalą. Dabar tinkamas laikas nustatyti verslo standartą. Kiekvienas, norintis užsiimti verslu bendrojoje rinkoje, turi laikytis taisyklių, įskaitant įmones, įsikūrusias ne ES.

 S&D pozicija dėl renovacijos bangos strategijos: laimi  klimatas, darbo vietos ir geresnė gyvenimo kokybė visiems

Statybų sektorius, kaip vienas didžiausių energijos vartotojų ES, daro didelę įtaką ES klimatui. Pastatai sunaudoja 40% energijos ES ir išmeta 36% visų išmetamų teršalų. Štai kodėl S&D frakcija Europos Parlamente šiandien paskelbė pozicijos dokumentą, kuriame pagrindiniai renovacijos rinkos reikalavimai yra būsto prieinamumas, ekologiški pastatai ir saugios darbo vietos. „Renovacijos bangos“ strategija turi būti grindžiama Europos žaliuoju susitarimu ir Europos socialinių teisių ramsčiu.

Turime nepamiršti, kad žaliasis kursas neturi jokių šansų, jei nepalies pažeidžiamiausių piliečių. Tai taikoma ir renovacijos bangos strategijai. Šiandien energijos trūkumas ES veikia daugiau kaip 50 milijonų žmonių, kurie yra priversti rinktis būti šiltai ar valgyti. Labiausiai pažeidžiamų namų ūkių renovacijos kaina dažnai būna per didelė, todėl privalome pateikti konkrečias politikos priemones, kad renovacija būtų prieinama visiems. Be to, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas būsto įperkamumui: renovacija neturėtų priversti mažas ir vidutines pajamas gaunančių šeimų, gyvenančių nuomojamuose namuose, išsikelti iš savo namų dėl to, kad  nuomos kaina kyla dėl renovacijos. Mes tikime, kad greitas ir efektyvus atnaujinimo bangos strategijos įgyvendinimas gali būti tikras laimėjimas: daugeliui europiečių galima sumažinti išmetamų teršalų kiekį, sukurti darbo vietas ir pagerinti gyvenimo sąlygas.

  S&D frakcija: Parlamento tyrimas atskleis visą FRONTEX nesėkmių mastą

Europos Parlamento socialistai ir demokratai palaikė tyrimo dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ pradėjimą. Jei tyrimas bus patvirtintas, Europos Parlamento narių vadovaujama darbo grupė Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitete ištirs tariamus pagrindinių teisių pažeidimus prieš „Frontex“ ir pateiks galutinę ataskaitą, kuria bus baigtas tyrimas. Šioje ataskaitoje europarlamentarai taip pat spręs tokius klausimus kaip skaidrumo trūkumas „Frontex“  jos ataskaitų teikimo procedūrose, taip pat didžiausios ES agentūros vidaus valdymas. S&D grupė paragino „Frontex“ vykdomąjį direktorių atsistatydinti dar gruodžio mėnesį. „Frontex“ kamuojančių įtarimų mastas ir akivaizdžių teisių pažeidimų, kuriuos matome kiekvieną dieną, skaičius yra aiškus ženklas, kad agentūra turi daug giliau įsišaknijusių problemų. Atlikdami tyrimą Europos Parlamente, norime pamatyti visą Frontex nesėkmių mastą.

 Vaikų skurdo panaikinimas: S&D užtikrina politinį susitarimą su ES vyriausybėmis dėl vaiko garantijų fondo

S&D pasiekė politinį susitarimą, įpareigojantį visas valstybes nares įgyvendinti ir investuoti į Europos vaikų ateitį per derybas su Taryba ir Komisija dėl Europos socialinio fondo. Europos vaikų garantija yra socialistų ir demokratų iniciatyva kovoti su vaikų skurdu. Kas penktas vaikas Europoje gyvena skurde. Besiplečiant pandemijai, kuri smarkiai smogia mūsų ekonomikai, daugiau tėvų netenka darbo, verslo, namų. Nuo 2014 m. mes, socialistai ir demokratai, rengėme vaiko garantijos projektą, siekdami užtikrinti, kad visi vaikai turėtų nemokamą kokybišką sveikatos priežiūrą, švietimą, tinkamą būstą ir mitybą. Tai buvo skubu 2015 m., o šiandien ši problema yra dar aktualesnė. Dabar vaikų garantija yra realybė. Didžiuojamės apgynę labiausiai nepasiturintiems asmenims skirtą fondą nuo Tarybos siūlomų mažinimų. Dabar maistas ir materialinė pagalba žmonėms, kuriems labiausiai reikia pagalbos, gaus papildomų ir specialių išteklių.