EP Plenarinė sesija iš arti

Nusprendėme paspartinti Skaitmeninio žaliojo pažymėjimo priėmimą, kad jau vasarą galėtume saugiau ir laisviau keliauti Europoje. Šių metų kovo 17 d. Europos Komisija pristatė siūlymą sukurti skaitmeninio žaliojo pažymėjimo sistemą. Šiame pažymėjime galėtų būti fiksuojami duomenys apie keliautojui atliktus COVID-19 skiepus, testus bei persirgimą šia liga, tad kelionės taptų, kur kas paprastesnės, o keliautojams nebereikėtų praleisti savaičių izoliacijoje.

Taip pat raginame įvesti bendrus nuo COVID-19 paskiepytų asmenų pažymėjimus, kurie galėtų pakeisti reikalavimus atlikti PGR testą ar karantinuotis, jei būtų pakankamai duomenų, kad paskiepyti žmonės neplatina viruso. EK prašėme sukurti ES higienos sertifikatą, kuris rodytų, kad viešbutis, restoranas ar kita verslo įstaiga laikosi minimalių COVID-19 prevencijos ir kontrolės standartų. Tai galėtų sugrąžinti vartotojų pasitikėjimą turizmo ir kelionių sektoriais.

 Kad Europa išliktų labiausiai turistų lankomu pasaulio regionu, Europos Komisija raginama atnaujinti ES turizmo strategiją ir įsteigti Europos turizmo agentūrą, kuri remtų Europos prekės ženklo plėtrą, rinktų ir skleistų informaciją apie turizmą, padėtų mažosioms ir vidutinėms įmonėms gauti ES finansavimą bei padėtų turizmo sektoriui pasiruošti būsimoms krizėms.

 Kad sumažėtų jūrų ir vandenynų tarša, būtina gerinti atliekų surinkimą ir iš esmės sumažinti plastiko naudojimą žuvininkystėje. Vos 1 proc. vandenyne esančio plastiko randama vandens paviršiuje, o likusi dalis nusėda jūros dugne. Į jūrą išmestos šiukšlės, ypač mikroplastikas ir nanoplastikas, kelia didelę grėsmę ne tik daugeliui jūrų gyvūnų rūšių, bet ir žvejams bei vartotojams. Vidutinis Viduržemio jūros vėžiagyvių vartotojas kasmet nuryja apie 11 tūkstančių plastiko dalelių. Negana to, dėl jūrą teršiančių šiukšlių žuvininkystės sektorius praranda 1–5 proc. Pajamų. Tad, priimtoje rezoliucijoje įpareigojame Europos Komisiją ir valstybes patobulinti prarastų žvejybos įrankių apskaitą, skatinti tokių įrankių surinkimą ir perdirbimą, taip pat sparčiau kurti aplinkai draugiškesnius žvejybos įrankius.

 Esame pasirengę paduoti Europos Komisiją į teismą, jei ji ir toliau netaikys principo, leidžiančio pristabdyti ES lėšų skyrimą teisės viršenybės neužtikrinančioms šalims narėms. Priimtoje rezoliucijoje reikalaujame laikytis šių metų pradžioje įsigaliojusio reglamento, kuris įpareigoja Europos Komisiją imtis veiksmų, įskaitant ES lėšų skyrimo sustabdymą, kai kuri nors ES šalis nesilaiko teisinės valstybės principo ir dėl to kyla grėsmė patikimam ES lėšų valdymui.

 Patvirtinome tris teisės aktus dėl ES nuosavų išteklių reformos, kurie paruoš dirvą naujiems pajamų šaltiniams ir sudarys sąlygas naudoti 750 mlrd. eurų ekonomikos gaivinimo fondą.

Priėmusi nuosavų išteklių reformą, ES galės pasiskolinti 750 mlrd. eurų, kurių reikia ekonomikos gaivinimo planui „Next Generation EU“ finansuoti.