Lustų aktas – ES planas įveikti puslaidininkių trūkumą

Europos Parlamentas pritarė lustų aktui. Pasaulyje, patiriančiame krizę dėl puslaidininkių trūkumo, ES lustų aktu siekiama užtikrinti ES tiekimą didinant vidaus gamybą.

Nuo 2020 m. pabaigos visame pasaulyje jaučiamas precedento neturintis puslaidininkių trūkumas. Puslaidininkių tiekimo grandinė yra labai sudėtinga ir pažeidžiama tokių įvykių kaip COVID-19 protrūkis, o pramonei sunku atsigauti po pandemijos sukelto šoko. ES imasi veiksmų, kad užtikrintų jų tiekimą.

ES lustų aktu siekiama padidinti puslaidininkių gamybą Europoje. Europos Parlamentas patvirtino savo poziciją dėl siūlomo teisės akto ir yra pasirengęs deryboms su ES vyriausybėmis.

2023 m. vasario mėn. europarlamentarai taip pat patvirtino Lustų bendrąją įmonę – investicinę priemonę, kurios tikslas – remti sektoriaus augimą ir skatinti ES pirmavimą šioje srityje.

Kodėl mikrolustai yra svarbūs?

Elektroninės mikroschemos yra esminiai skaitmeninių gaminių elementai. Jie naudojami kasdienėje veikloje, pavyzdžiui, darbe, švietime ir pramogose, svarbioms programoms automobiliuose, traukiniuose, orlaiviuose, sveikatos priežiūros ir automatikos srityse, taip pat energijos, duomenų ir ryšių srityse.

Pavyzdžiui, mobiliajame telefone yra apie 160 skirtingų lustų, hibridiniuose elektromobiliuose – iki 3 500.

Mikrolustai taip pat labai svarbūs technologijoms, skatinančioms skaitmeninę transformaciją, pavyzdžiui, dirbtinį intelektą (AI), mažos galios skaičiavimą, 5G / 6G ryšį, taip pat daiktų internetą (IoT) ir debesijos bei didelio našumo skaičiavimo platformas.

Kokios yra puslaidininkių trūkumo priežastys?

Mikrolustų gamyba priklauso nuo itin sudėtingos ir tarpusavyje susijusios tiekimo grandinės, kurioje dalyvauja viso pasaulio šalys. Didelė puslaidininkių įmonė gali būti susijusi su 16 000 labai specializuotų tiekėjų įvairiose šalyse.

Dėl to pasaulinė tiekimo grandinė tampa pažeidžiama. Ją lengvai paveikia pasauliniai geopolitiniai iššūkiai. Tai buvo ypač akivaizdu po COVID-19 pandemijos protrūkio.

Pastarieji įvykiai, tokie kaip karas Ukrainoje, sukėlė papildomų rūpesčių lustų sektoriuje. Kiti įvykiai, pavyzdžiui, gaisrai ir sausros, paveikė dideles gamyklas ir prisidėjo prie trūkumo krizės.

Tikėtina, kad dabartinis mikroschemų trūkumas išliks visus 2023 m., nes daugumos sprendimų priėmimo laikas yra ilgas. Pavyzdžiui, naujai lustų gamybos gamyklai pastatyti prireikia dvejų ar trejų metų.

Europos puslaidininkių tiekimo užtikrinimas

Vidutiniškai beveik 80 proc. tiekėjų Europos įmonėms, veikiančioms puslaidininkių pramonėje, yra ne ES. Priimdama ES lustų aktą, ES nori sustiprinti savo pajėgumus puslaidininkių gamyboje, kad būtų užtikrintas konkurencingumas ateityje ir kad išlaikytų technologinę lyderystę bei tiekimo saugumą.

Šiandien ES dalis pasaulio gamybos galioje nesiekia 10 proc. Siūlomu teisės aktu siekiama šią dalį padidinti iki 20 proc.

Veiksmai pagal ES lustų aktą visų pirma bus įgyvendinami per Lustų bendrąją įmonę – ES viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę pagal programą „Europos horizontas“. ES nori sutelkti apie 11 mlrd. eurų iš ES finansavimo, valstybių narių, šalių partnerių ir privataus sektoriaus esamiems moksliniams tyrima