Konfliktas rytų Ukrainoje: EP pirmininkas ragina siekti politinio sprendimo

„Tiesioginė karinė konfrontacija tarp Ukrainos ir Rusijos gali privesti iki visiškai nevaldomos padėties. Konflikto šalys ir tarptautinė bendruomenė turi padaryti viską, kas yra jų galioje, kad užkirstų tam kelią“, – pabrėžė Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas, rugpjūčio 30 dieną kreipdamasis į Europos Sąjungos viršūnių susitikimo dalyvius Briuselyje. Jo metu ES valstybių ir vyriausybių vadovai susitarė dėl kandidatų į aukščiausius Sąjungos postus.

EP vadovas paragino ES šalių lyderius susitarti ir priimti spendimą dėl tolimesnių sankcijų Rusijai bei tuo pat metu sustiprinti diplomatines ir politines pastangas sprendžiant konfliktą rytų Ukrainoje.

„Privalome suteikti Ukrainai finansinę ir politinę pagalbą, kurios reikia, kad šali sugebėtų įveikti šiuos iššūkius ir galėtų toliau egzistuoti kaip vieninga ir nepriklausoma šalis“, – teigė M. Schulzas.

Jis taip pat ragino Europos Sąjungą imtis ambicingesnio ir aktyvesnio vaidmens sprendžiant jos kaimynystėje liepsnojančius konfliktus: „Visai šalia mūsų vyksta karai, žlunga valstybės, civiliai žmonės visais įmanomais būdais stengiasi pabėgti nuo didžiausių baisumų. Prieš mūsų akis – ypač pavojingi konfliktai rytuose ir pietuose.“

Nors ES teikia humanitarinę pagalbą Irake, Sirijoje, Gazoje ir Ukrainoje, tačiau jos poreikis žymiai didesnis nei suplanuoti ištekliai, pažymėjo M. Schulzas. „Raginame Tarybą ir Komisiją nedelsiant padaryti reikiamus biudžeto pakeitimus, kad būtų atlikti susikaupę mokėjimai“, – kalbėjo jis.

Kalbėdamas apie būsimos EK sudėtį, M. Schulzas išreiškė susirūpinimą dėl nepakankamo moterų skaičiaus joje. „Komisija, kurioje nebus tinkamos lyčių pusiausvyros – panašu, kad šiuo metu taip ir yra – gali nesulaukti EP daugumo pritarimo ir būti atmesta“, – pareiškė jis.

ES valstybių ir vyriausybių vadovai rugpjūčio 30 dieną Briuselyje pritarė Lenkijos premjero Donaldo Tusko kandidatūrai į Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą ir Italijos užsienio reikalų ministrės Federicos Mogherini kandidatūrai į ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalams ir saugumo politikai postą.

EP informacija