Kas apgins socialinius darbuotojus?



Spalio 20d.  Bistrampolio dvare mano ir Europos Parlamento socialdemokratų frakcijos organizuota socialinių darbuotojų konferencija „Lygių galimybių Europa – iššūkiai ir sprendimai”. Susirinko net 300 socialinių darbuotojų iš visos Lietuvos!

Socialinių darbuotojų darbas kaimuose, miesteliuose ir miestuose – neįkainojamas. Džiaugiuosi, jog turėjome galimybę pasidalyti patirtimi, pasitarti, pasiūlyti sprendimus.

Ant socialinių darbuotojų pečių visu svoriu gula atskirties, nelygybės, skurdo pasekmės – visa skaudi realybė, kuri ne visiems matoma iš aukštų Vilniaus bokštų.

Lietuva ir visa Europa sensta. Ateityje reikės vis daugiau socialinių paslaugų ir pagyvenusiems žmonėms, ir neįgaliesiems. Tai reiškia, kad socialinių darbuotojų poreikis tik didės.

Sunku girdėti, bet šiandien Lietuvoje trūksta daugiau kaip 1000 socialinių darbuotų. Atlyginimai – nedideli, o reikalavimai ir atsakomybė – milžiniški. Skiriasi atlyginimai savivaldybėse, tarp įstaigų ir institucijų, priklausomai nuo darbo vietos – dirbi savivaldybės, valstybės ar sveikatos sistemos įstaigose. Tai nenormalu.

Bene geriausiai situaciją iliustruoja Socialinių darbuotojų asociacijos Tarybos narės Janinos Šokaitienės žodžiai: „Negalime praeiti pro skurdą, skausmą. Darome tai iš pašaukimo. Dažnai – savo šeimos sąskaita. O mūsų darbas pavojingas. Ir kirviu gali gauti. Ne tik perdegti, bet ir sudegti gali mūsų darbe. Ginkluoti policininkai ir tie po du važiuoja, o mes – po vieną, dažnai ir dviračiu važiuojam“.

Kas apgins socialinius darbuotojus?

Nenuostabu, kad Lietuvos socialdemokratų pirmininko Gintauto Palucko siūlymas socialiniams darbuotojams nustatyti 4 darbo dienų savaitę (o mokėti už 5) sulaukė audringų plojimų.

Visiems naudinga buvo išgirsti ir Vitalijų Mitrofanovą, Akmenės rajono merą, kuris kalbėjo apie socialinio darbo organizavimo patirtį savivaldybėje. Situaciją puikiai iliustruoja jo teiginys, kad „ne vaikus reikia mokyti, o mamas reikia mokyti būti mamomis“.

Džiaugiuosi, kad kalbėjomės viena kalba. Žmonių kalba. Ir apie Lietuvą, ir apie Europos Parlamente svarstomus teisės aktus dėl nelygybės, atskirties mažinimo, dėl galimybių derinti darbą ir šeimos interesus. Kalbėjome ir apie mano pasiūlytą Vaikų garantijos iniciatyvą – kaip realiai padėti vaikams, apsaugoti nuo skurdo. Ir kad šiai iniciatyvai įgyvendinti kartu su kolegomis reikalaujame skirti 10 milijardų eurų iš ES biudžeto. Dalis šių lėšų tektų ir Lietuvai.

Dėkoju Panevėžio rajono ir visos Lietuvos socialiniams darbuotojams už atkaklumą ir atsidavimą.

V.Blinkevičiūtė