ĮSIGALIOJO PRIEINAMUMO ĮSTATYMAS

Šiandien įsigalioja Lietuvos Respublikos gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymas. Į nacionalinę teisę perkelta 2019 m. Europos Parlamento ir TarybosPrieinamumo direktyva, dar vadinama Europos prieinamumo aktu.

Esu įsitikinusi, jog tai vienas iš svarbiausių Europos Parlamento sprendimų kalbant apie socialinę, lygių galimybių sritis. Ir šis teisės aktas – gera žinia neįgaliųjų bendruomenei. Nauja viltis, kad vis daugiau prekių ir paslaugų bus prieinama žmonėms su negalia.

Įstatymas numato ir privalo užtikrinti, kad visi asmenys, nepriklausomai nuo jų gebėjimų, galėtų laisvai naudotis aplinka, transportu, informacija, ryšiais ir įvairiomis paslaugomis. Pavyzdžiui, elektroninė bankininkystė, bilietų automatai, savitarnos kasos, net interneto svetainės, filmai, knygos ir spektakliai – bet kurios prekės ar paslaugos visoje ES – turi būti prieinamos visiems, nesvarbu, kokią negalią žmogus turi.

Ir šįkart kalba ne tik apie viešąjį, bet, pirmiausia, ir apie privatų sektorių.

Kalba yra apie 230 tūkst. žmonių su negalia, gyvenančių Lietuvoje. Iš jų mažiau nei trečdalis turi galimybę dirbti ir dirba.

Džiugu, kad Lietuvoje yra stambių įmonių, kurios, nelaukdamos įstatymo įsigaliojimo, savo veikloje diegė naujoves, padedančias neįgaliesiems įsigyti paslaugų ar prekių.

Įmonių vadovams, kurios dar tik pradės pokyčius, verta pasidomėti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtomis rekomendacijomis dėl Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymo taikymo. O juk būtent nuo visuotinio ES direktyvos, įstatymo įgyvendinimo ir priklausys, ar neįgalieji, kiekvienas iš jų, pajus teigiamus pokyčius.

Nuo šiandien pokyčiai privalomi.