GREITAS ŽVILGSNIS Į EUROPOS PARLAMENTĄ: AUTOMOBILIŲ TARŠĄ RIBOJANČIOS TAISYKLĖS, LENGVATOS PVM IR DISKUSIJOS DĖL ASTRAVO ATOMINĖS

Plenarinė sesija, kaip visuomet, pilna diskusijų ir sprendimų, reikalingų Lietuvai ir Europai.

 Priėmėme taisyklių pakeitimus pagal kuriuos garso ir vaizdo žiniasklaidoje bus draudžiama kurstyti smurtą ar neapykantą. Žalingiausiam turiniui, tokiam kaip terorizmo kurstymas, savitikslis smurtas ir pornografija, bus taikomos griežčiausios priemonės. Naudotojams pažymėjus, kad tam tikra medžiaga yra kenksminga arba netinkama, vaizdo įrašų platformos ir interneto svetainės bus atsakingos už tokio turinio pašalinimą. Taip pat, bus griežčiau ribojamos vaikų galimybės matyti komercinius pranešimus apie žalingą maistą ir gėrimus, taip pat draudžiama jiems skirtose laidose rodyti alkoholio, cigarečių, elektroninių cigarečių ir kitų tabako gaminių reklamą. Bus draudžiama vaikams skirtose laidose rodyti reklamuojamą produktą, taip pat pardavinėti prekes. Keičiami ir reklamos televizijoje reikalavimai: jos laikas negalės viršyti 20 proc. transliacijos nuo 6 iki 18 val. ir tiek pat žiūrimiausiu laiku – nuo 18 val. iki vidurnakčio. Iki šiol taikytas 12 minučių reklamos ribojimas per valandą panaikinamas. Minėti pakeitimai galios ir Facebook bei Netflix platformoms.

 Pritarėme naujoms pridėtinės vertės mokesčio taisyklėms, kurios supaprastins mokesčio administravimą ir suteiks Europos Sąjungos valstybėms galimybę taikyti tris papildomus lengvatinius tarifus: du lengvatinius tarifus nuo 5 proc. iki valstybės narės nustatyto standartinio tarifo ir vieną lengvatinį tarifą iki 5 proc. Pasiūlėme nustatyti maksimalų standartinį PVM tarifą, kuris neviršytų 25 proc. ir sukurti atskirą internetinį portalą, kuris leistų verslui greitai ir patogiai susipažinti su Europos Sąjungos valstybėse taikomais šio mokesčio tarifais. Supaprastinome ir  PVM taikymą smulkiajam ir vidutiniam verslui. Taip bus siekiama pažaboti galimą sukčiavimą, dėl kurio kasmet prarandama iki 50 mlrd. Eurų.

 Europos Sąjungoje apie 15 proc. viso anglies dvideginio išskiria lengvieji automobiliai ir furgonai, o tai skatina klimato kaitą. Pritarėme automobilių taršą ribojančių taisyklių pataisoms, kurios įpareigotų iki 2030 m. naujų lengvųjų automobilių išmetamo anglies dvideginio kiekį sumažinti 40 proc. Tai gerokai daugiau nei 30 proc. sumažėjimas, kurį siūlė įteisinti Europos Komisija. Gamintojai, kurių vidutinė parduodamų naujų automobilių tarša viršytų numatytą ribą, turėtų mokėti baudą į Europos Sąjungos biudžetą, o jos lėšos būtų naudojamos atleistiems automobilių sektoriaus darbuotojams perkvalifikuoti. Savo ruožtu siūlome didinti paramą elektrinių ir hibridinių automobilių baterijų Europoje gamybai.

 Šiuo metu vos 1.1 proc. nusikalstamai įgyto turto yra konfiskuojama Europos Sąjungos mastu. Priėmėme naujas taisykles, kurios įpareigos turto konfiskavimo orderį gavusią valstybę įvykdyti jį per 45 dienas, o jei prašoma skubiai įšaldyti turtą - tai turės būti atlikta per 4 dienas. Taisyklės supaprastins valstybių teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą, suvienodins minėtų prašymų formas bei suteiks pirmenybę nusikaltėlių aukoms pretenduoti į konfiskuoto turto dalį.

 Rezoliucijoje, kurią priėmėme smerkiame šiuos Baltarusijos valdžios veiksmus ir raginame leisti šalies žiniasklaidos priemonėms laisvai vykdyti savo veiklą, taip pat nedelsiant nutraukti naujienų portalo ,,Charter97“ blokavimą. Apgailestaujame, kad šių metų pabaigoje įsigaliosiantis naujasis Baltarusijos visuomenės informavimo priemonių įstatymas dar labiau sustiprins interneto žiniasklaidos kontrolę, numatydamas privalomą interneto naujienų portalų registraciją. Taip pat esame susirūpinę dėl Astravo atominės elektrinės, kuri yra vos 30 km nuo Vilniaus, statybos. Tolesnis Europos Sąjungos ir Baltarusijos bendradarbiavimas priklausys nuo to, ar Baltarusija įgyvendins 2018 m. liepos 3 d. pateiktas atominės elektrinės testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rekomendacijas.

 Vilija Blinkevičiūtė