Europos Parlamente: apie mobiliojo ryšio tarifus, keliautojų apsaugą, oro taršą ir kitas aktualijas

Spalio 29 d. pasibaigė Europos Parlamento plenarinė sesija.  Buvo aptarta besitęsianti pabėgėlių krizė. Europarlamentarai apgailestavo, jog šiuo svarbiu klausimu ES nėra vieningos nuomonės, o    valstybės narės delsia finansuoti krizės valdymo priemones ar skirti reikiamus pareigūnus. Komisijos pirmininkas Jean-Claude Juncker priminė, kad  šiai krizei suvaldyti ir toliau trūksta 2,3 mlrd. eurų. Buvo diskutuota ir dėl sezoninio laiko kaitaliojimo tikslingumo, ilgalaikio nedarbo mažinimo, kitų ES aktualijų. Kalbėdama diskusijose  V.Blinkevičiūtė teigė, jog   ilgalaikio nedarbo neįveiksime, jei nesugebėsime bedarbiams pasiūlyti kokybiškų darbo vietų ir kantriai nedirbsime su kiekvienu iš jų.  Būtina daugiau   investuoti į šios problemos sprendimą.

Europarlamentarai ne tik diskutavo, bet ir  priėmė svarbius sprendimus.

Europos Parlamentas patvirtino 2016 m. ES biudžetą, kuriame užimtumo didinimui numatyta apie 50 mlrd. eurų, o pabėgėlių krizei - 800 mln. eurų. Buvo pritarta taisyklėms, kurios  nuo  2017 m. birželio 15 d. uždraus  ES šalių mobiliojo ryšio operatoriams taikyti padidintą tarifą (angl. roaming fee) už mobiliųjų telefonų skambučius, teksto žinutes ir duomenų perdavimą išvykus į kitą ES valstybę. Jau nuo 2016 m. balandžio 30 d. skambučio minutė kitoje ES šalyje galės būti brangesnė tik 5 euro centais palyginti su skambučiu šalies viduje.   Buvo patvirtintos naujos organizuotų kelionių taisyklės, kurios vienodai gins keliautojus, kurie  įsigijo kelionę agentūroje ar internetu. Turistams bus suteikiama daugiau informacijos, jie bus geriau apsaugoti kelionių organizatoriaus nemokumo atveju, galės lengviau atšaukti kelionę ir atgauti sumokėtus pinigus.  

 

 Europarlamentarai pritarė naujoms didžiausioms sieros dioksido, azoto oksido, kietųjų dalelių ir kitų oro teršalų riboms ES šalyse. Dėl prastos oro kokybės ES kasmet pirma laiko miršta apie 400 tūkst. žmonių. Skaičiuojama, kad naujosios priemonės iki 2030 m. leis sutaupyti 40 mlrd. eurų. Taip pat buvo paraginta išsamiai ištirti automobilių taršos bandymų rezultatų klastojimą ir nubausti kaltuosius. Pasiūlyta reformuoti ES automobilių taršos kontrolės sistemą, įvesti taršos testavimą realiomis sąlygomis, taip pat suteikti galimybę valstybių institucijoms atšaukti leidimą naudoti transporto priemones, kurios viršija ES nustatytas teršalų ribas.  Pritarta paprastesnei centralizuotai europinių leidimų naujoviškiems maisto produktams tvarkai.   

 

Europarlamentarai taip pat priėmė rezoliucijas dėl tarpvalstybinio keitimosi informacija apie mokesčių pasikeitimus, bepiločių orlaivių keliamos grėsmės visuomenės saugumui ir piliečių privatumui, aviacinių skrydžių saugumo gerinimo, asmens duomenų apsaugos internetinėje erdvėje bei kitų ES aktualijų.  

 

 Šių metų Sacharovo premiją už minties laisvę bus įteikta įkalintam Saudo Arabijos tinklaraštininkui Raifui Badaviui, kuris  2012 m buvo sulaikytas  ir vėliau nuteistas už islamo įžeidimą. Teismas jam skyrė 10 metų kalėjimo ir 1000 rimbo kirčių.  Kiti šių metų Sacharovo premijos finalininkai buvo Venesuelos opozicija bei nužudytasis Rusijos opozicijos veikėjas Borisas Nemcovas.

 

 Europos Parlamento narės Vilijos Blinkevičiūtės informacija


A.Sacarovo premijos laureatas R.Badawi