Europos Parlamentas už šaudmenų ir raketų gamybos ES padidinimą

 Europos Parlamentas pritarė naujų taisyklių projektui, kuris leistų padidinti šaudmenų ir raketų gamybą ES.

Šaudmenų gamybos rėmimo akto projektu siekiama skubiai pristatyti šaudmenis ir raketas į Ukrainą ir padėti ES valstybėms papildyti jų atsargas. Siūloma skirti 500 mln. eurų ES gamybos pajėgumams padidinti ir šaudmenų bei raketų trūkumo problemai išspręsti.

Europos Komisijai siūloma suteikti įgaliojimus inventorizuoti šaudmenų ir raketų bei jų komponentų prieinamumą. Kartu būtų sukurtas amunicijos tiekimo ES užtikrinimo mechanizmas. Iki 2024 m. vidurio turėtų būti atliktas naujų taisyklių įgyvendinimo vertinimas, siekiant priimti sprendimą dėl galimo jų pratęsimo.

Praėjusioje sesijoje europarlamentarams sutarus minėtą teisės aktą apsvarstyti skubos tvarka, jo projektui be pakeitimų šiandien pritarė 446 EP nariai, 67 nepritarė, o 112 susilaikė. Toliau vyks derybos su ES Taryba, siekiant sutarti dėl galutinių šaudmenų tiekimo Ukrainai sąlygų iki liepos.

Po balsavimo EP derybinės grupės vadovas Cristian Bușoi (Europos liaudies partija, Rumunija) pažymėjo: „Šis balsavimas yra svarbus mūsų Sąjungos saugumui ir gynybai, o ypač mūsų tvirtai paramai Ukrainai, kuri kovoja su Rusijos agresija. Naujosios taisyklės padidins mūsų galimybes reaguoti į saugumo iššūkius.“

Tuo pačiu metu EP nariai svarsto Europos gynybos pramonės stiprinimo, pasitelkus bendrus viešuosius pirkimus, taisykles, kuriomis ES valstybes būtų skatinamos bendrai pirkti gynybos ginkluotę.