Europos Parlamentas sugriežtino žaislų saugos reikalavimus
ES žaislų saugos reikalavimų atnaujinimu siekiama pritaikyti juos prie augančios prekybos internetu ir užtikrinti vartotojams galimybę skaitmeninėmis priemonėmis susipažinti su žaislų saugos savybėmis. Tai padėtų sustiprinti ir žaislų importo bei patekimo į rinką priežiūrą, įsitikinę europarlamentarai. Jie siūlo pavesti Komisijai patarti smulkiems ir vidutiniams žaislų gamintojams, kaip atitikti žaislų saugos reikalavimus.
Siekiant apsaugoti vaikų sveikatą, naujomis taisyklėmis būtų griežtinami žaislų cheminės sudėties reikalavimai. Žaislų gamybai draudžiamų medžiagų sąrašą EP nariai siūlo praplėsti toksiškomis, perfluoralkilintomis ir polifluoralkilintomis (PFAS) bei endokrininius susirgimus galinčiomis sukelti medžiagomis.
EP nariai taip pat nori, kad žaislai su prieiga prie interneto ar dirbtiniu intelektu atitiktų ES dirbtinio intelekto ir kibernetinio saugumo reikalavimus. Žaislams taip pat galiotų ir neseniai atnaujintos bendros produktų saugos taisyklės.
EP pranešėja Marion Walsmann (Europos liaudies partija, Vokietija) teigė: „Vaikai nusipelno pačių saugiausių žaislų, o naujosios taisyklės tai padės užtikrinti. Saugome juos nuo nematomų pavojų, pavyzdžiui, toksiškų medžiagų, bei reikalaujame, kad įspėjimai apie tinkamą amžių būtų aiškiai matomi. Skaitmeninis produktų pasas padės vartotojams susipažinti su reikiama saugos informacijas.“
ES taisyklių projektui, kuris tapo pirmine Europos Parlamento pozicija, pritarė 605 EP nariai, penki nepritarė, o 15 susilaikė. Tolesnį taisyklių derinimą su ES Taryba po birželio 9 d. vyksiančių Europos Parlamento rinkimų perims naujai išrinktas Parlamentas.
Prieš tiekdami žaislus pardavimui gamintojai turi patikrinti, ar produktai atitinka cheminių medžiagų, degumo, higienos ir radioaktyvumo prevencijos reikalavimus. Nepaisant to, kad ES rinka yra viena iš saugiausių pasaulyje, tačiau joje pasitaiko nesaugių žaislų. Remiantis nesaugių produktų ES rinkoje įspėjimo sistema žaislai sulaukdavo daugiausia įspėjimų: 23 proc. visų įspėjimų 2022 m. ir 20 proc. 2021 m.
Daugiau informacijos