Europos Parlamentas sugriežtino baterijų ir jų atliekų taisykles

Balsavome už atnaujintas baterijų gamybos ir utilizavimo taisykles, siekdami užtikrinti jų tvarumą, ilgaamžiškumą ir veiksmingesnį perdirbimą.

Atnaujintose taisyklėse, kurioms pritarė 587 EP nariai, 9 nepritarė, o 20 susilaikė, atsižvelgiama į naujausius baterijų gamybos technologinius sprendimus ir sugriežtinami jų tvarumo, ilgaamžiškumo, perdirbimo ir utilizavimo reikalavimai.

Gamintojai įpareigojami sukurti elektromobilių, lengvųjų transporto priemonių ir didesnės nei 2 kWh talpos daugkartinio įkrovimo baterijų skaitmeninį pasą ir anglies dioksido išmetimo lygio deklaraciją. Baterijos turi būti sukurtos taip, kad vartotojai jas lengvai išimtų iš prietaisų, pažymima taisyklėse. Baterijų verslo įmonės taip pat įpareigojamos tikrinti tiekėjus, kad žaliavos būtų tiekiamos atsakingai.

Naujosios taisyklės numato griežtesnius baterijų atliekų surinkimo tikslus: iki 2023 m. pabaigos turi būti surenkama bent 45 proc. nešiojamų baterijų atliekų, iki 2027 m. pabaigos – 63 proc., o iki 2030 m. pabaigos – 73 proc. Be to, iki 2028 m. pabaigos turi būti surenkama 51 proc. lengvųjų transporto priemonių baterijų atliekų, o iki 2031 m. pabaigos – 61 proc.

Be atliekų surinkimo nustatomi ir tam tikrų medžiagų perdirbimo iš baterijų atliekų tikslai: iki 2027 m. pabaigos įpareigojama perdirbti 50 proc. ličio, 90 proc. kobalto, vario, švino ir nikelio, o iki 2031 m. pabaigos padidinti šiuos tikslus atitinkamai iki 80 proc. ir 95 proc.

Galiausiai taisyklėse įpareigojama didinti perdirbtų medžiagų panaudojimą baterijose. Po aštuonerių metų nuo taisyklių įsigaliojimo baterijose turi būti naudojama 16 proc. perdirbto kobalto, 85 proc. švino, 6 proc. ličio ir nikelio, o po 13 metų – 26 proc. perdirbto kobalto, 12 proc. ličio ir 15 proc. nikelio.