EUROPOS PARLAMENTAS SIŪLO BŪDUS NESAUGIŲ GAMINIŲ IMPORTUI Į ES SUVALDYTI
Trečiadienį europarlamentarai pasiūlė priemones, kaip suvaldyti augantį internetu užsakomų pigių ir galimai nesaugių gaminių antplūdį į ES iš trečiųjų valstybių.
EP rezoliucijoje teikiamos rekomendacijos, kaip palengvinti muitinės darbą tikrinant į ES kasdien atkeliaujančių 12 milijonų mažų elektroninės prekybos siuntinių ir siekiant užtikrinti, kad šios prekės būtų saugios ir atitiktų ES standartus.
Europarlamentarai mano, kad būtina įtikinti trečiųjų valstybių prekybininkus siųsti savo prekes ES klientams iš sandėlių Sąjungos viduje, nes būtų lengviau patikrinti didmeninį prekių importą į ES sandėlius. Jie taip pat remia muitų lengvatos siuntoms, kurių vertė neviršija 150 eurų, panaikinimą, nes 65 proc. į ES atkeliaujančių siuntų yra specialiai nuvertintos.
Rezoliucijoje taip pat remiamas Europos Komisijos naujausias pasiūlymas taikyti dviejų eurų tvarkymo mokestį elektroninės prekybos siuntoms, atkeliaujančioms iš ES nepriklausančių valstybių. Tačiau EP nariai nori, kad Komisija užtikrintų, kad ši suma būtų proporcinga, neprieštarautų Pasaulio Prekybos Organizacijos taisyklėms ir nebūtų perkelta ES vartotojams.
Europarlamentarai siūlo, kad vykdant siuntų patikras būtų pasitelkiama daugiau skaitmeninių sprendimų, pavyzdžiui, dirbtinis intelektas ar blokų grandinės technologija. Jie ragina ES valstybes skirti muitinei daugiau lėšų minėtoms technologijoms pritaikyti. Be to, EP nariai siūlo ES valstybėms apriboti didele rizika pasižyminčių pardavėjų prieigą prie svarbios infrastruktūros ir sienos apsaugos sistemų, pavyzdžiui, įsigyjant oro ar jūrų uostose naudojamą saugumo patikros ir krovinių skenavimo įrangą.
EP pranešėjas Savatore De Meo (Europos liaudies partija, Italija) teigė: „Už kiekvieno įsigijimo internetu gali slypėti paslėpta rizika sveikatai, saugumui ir vartotojų teisėms – ir per dažnai ši rizika kyla dėl ES nepriklausančių pardavėjų, kurie nesilaiko ES taisyklių. Negalima tikėtis, kad mūsų įmonės konkuruos tokiomis nesąžiningomis sąlygomis. Todėl mes stipriname muitinės kontrolę, reikalaujame visiško pardavėjų atsekamumo ir kovojame su manipuliavimu. Norime sąžiningesnės, saugesnės ir skaidresnės skaitmeninės rinkos.“