Europos Parlamentas ragina pažaboti Rusijos šešėlinį laivyną
Europarlamentarai priėmė rezoliuciją, kurioje paragino griežtinti sankcijas prieš Rusijos šešėlinį laivyną – pagrindinį Maskvos karo prieš Ukrainą finansavimo šaltinį.
Siekdama išvengti tarptautinių sankcijų naftos eksportui Rusija naudoja senus, dažnai neapdraustus ir neaiškios nuosavybės tanklaivius, pažymima Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje. Europarlamentarai atkreipia dėmesį, kad Rusijos šešėlinis laivynas yra pagrindinis Rusijos vykdomo neteisėto ir nepateisinamo karo prieš Ukrainą finansavimo šaltinis ir svarbi priemonė, sukurta siekiant apeiti ES sankcijas. Be to, EP nariai sunerimę dėl šių laivų galimo poveikio jūrų saugumui ir ekosistemoms, išsiliejus naftai.
Todėl jie ragina kitame ES sankcijų Rusijai pakete numatyti tikslingesnes priemones šešėliniam laivynui, pavyzdžiui, įvardyti visus pavienius šešėlinio laivyno laivus, taip pat jų savininkus, operatorius, valdytojus, sąskaitas, bankus ir draudimo kompanijas. Jie siūlo įvesti sankcijas laivams, plaukiojantiems ES vandenyse be žinomo draudimo, o taip pat stiprinti įtartinų laivų judėjimo stebėjimą dronų ir satelitų pagalbą, bei atlikti tikslinius minėtų laivų patikrinimus. Europarlamentarai ragina ES valstybes paskirti uostus, kuriuose būtų sprendžiami klausimai, susiję su naftą ir suskystintas gamtines dujas (SGD) gabenančiais laivais, kuriems taikomos sankcijos, ir be kompensacijos konfiskuoti neteisėtus krovinius.
EP ragina Didžiojo septyneto valstybes gerokai sumažinti viršutinę Rusijos naftos, vežamos jūromis, kainos ribą, užtikrinti, kad jos būtų laikomasi, ir pašalinti spragas, kuriomis Rusija naudojasi savo naftai perpakuoti ir parduoti rinkos kainomis.
Europarlamentarai ragina ES ir jos valstybes uždrausti bet kokį Rusijos iškastinio kuro, įskaitant SGD, importą, nes tai silpnina ES paramos Ukrainai poveikį. Jie kartu pažymi, kad jei klasikinės diplomatinės pastangos neduos rezultatų, ES turėtų iš naujo rimtai įvertinti savo dvišalį bendradarbiavimą su ES nepriklausančiomis valstybėmis, kurios padeda Rusijai apeiti ES sankcijas.