Europos Parlamentas ragina mažinti maisto ir drabužių atliekas

ES atliekų ribojimo taisyklėms pritarė 514 EP narių, 20 nepritarė, o 91 susilaikė. Jie siūlo nustatyti ambicingus maisto atliekų sumažinimo iki 2030 m. pabaigos tikslus palyginus su 2020-22 m. atliekų vidurkiu: 20 proc. sumažinti maisto perdirbime ir gamyboje susidariusias atliekas (Europos Komisija siūlė 10 proc.) ir 40 proc. sumažinti mažmeninėje prekyboje, restoranuose ir namų ūkiuose susidarančių maisto atliekų kiekį vienam gyventojui (EK siūlė 30 proc.). Europarlamentarai taip pat ragina Komisiją įvertinti, ar būtų tikslinga ateityje padidinti minėtus tikslus iki atitinkamai 30 proc. ir 50 proc.

EP nariai taip siūlo išplėsti tekstilės gamintojų atsakomybę ir įpareigoti juos po 18 mėn. nuo naujųjų taisyklių įsigaliojimo padengti produkcijos surinkimo, rūšiavimo ir perdirbimo kaštus. Naujosios taisyklės būtų taikomos drabužių, užuolaidų, antklodžių, kepurių, batų, čiužinių, kilimų ir panašios produkcijos atliekoms.

 Po balsavimo pakeistas ES taisyklių projektas tapo pirmine Europos Parlamento pozicija. Tolesnį taisyklių derinimą su ES Taryba po birželio 9 d. vyksiančių Europos Parlamento rinkimų perims naujai išrinktas Parlamentas.

ES kasmet susidaro 60 mln. tonų maisto (131 kg asmeniui) ir 12,6 mln. tonų tekstilės atliekų. 5,2 mln. tonų atliekų sudaro vien tik drabužiai ir avalynė. Tai reiškia, kad per metus vienam asmeniui tenka 12 kg atliekų.

Daugiau informacijos