Europos Parlamentas ragina ES atsakyti į Kinijos siekius pakeisti pasaulio tvarką

Europos Parlamentas (EP) pripažįsta dvejopą požiūrį santykiuose su Kinija, grįstą partneryste ir konkurencija. EP nariai sunerimę dėl didėjančios Kinijos įtakos tarptautinėse institucijose ir siekio pakeisti taisyklėmis paremtą tarptautinę tvarką. Jie pažymi, kad ES ir Kiniją vienija siekis plėtoti aktyvų ir stabilų bendradarbiavimą, remiantis tarptautine teise, subalansuotu įsitraukimu ir bendra pasauline atsakomybe. Tačiau Kinija juda ir į naują saugumo ir kontrolės laikotarpį su didėjančiomis represijomis šalies viduje, ryžtingesne ekonomikos bei užsienio politika, teigia europarlamentarai.

Jie ragina ES vystyti pragmatiniais principais grįstus santykius su Kinija sprendžiant pasaulinius klimato kaitos, finansinio stabilumo ir saugumo iššūkius, o taip pat spausti Kiniją nutraukti jos paramą Rusijos agresijai prieš Ukrainą. Atsižvelgdami į tai, kad Kinijos komunistų partijos vertybės neatitinka demokratinių Europos vertybių, europarlamentarai nori, kad ES adekvačiau reaguotų į Kinijos siekius pakeisti pasaulio tvarką pasitelkiant BRICS valstybių formatą ar iniciatyvą „Viena juosta, vienas kelias“. Tam padėtų geresnis ES valstybių bendradarbiavimas, tampresni jų ryšiai su tarptautiniais partneriais ir ES pasaulinių vartų strategijos įgyvendinimas, mano EP nariai.

Europarlamentarai taip pat siūlo mažinti prekybos srautų su Kinija riziką siekiant sustiprinti ES atvirą strateginį savarankiškumą. Jie pabrėžia abipusių ir subalansuotų prekybos santykių, kuriuos palaikant būtų šalinami struktūriniai Kinijos rinkos trūkumai, o pati rinka lengviau prieinama Europos įmonėms, svarbą. EP nariai nori, kad ES apribotų Kinijos įtaką valdant svarbią ES infrastruktūrą, veiksmingiau kovotų su kibernetiniais išpuoliais, Kinijos skleidžiamomis melagienomis bei Kinijos diasporos atstovų Europoje stebėjimu ir šnipinėjimu.

Smerkdami žmogaus teisių padėtį Kinijoje, EP nariai ragina nustoti persekiojus disidentus ir religines bei etnines mažumas. Juos ypač neramina žmogaus teisių padėtis Sindziange, Tibete, Honkonge bei Makao.

Europarlamentarai ragina ES ir jos valstybės laikytis „vienos Kinijos“ politikos ir nepritarti jokiam vienašališkam dabartinės padėties Taivano sąsiauryje pakeitimui, ypač naudojant jėgą. Jie ragina ES bendradarbiauti su partneriais, siekiant atgrasyti Kiniją nuo įtampos regione didinimo.

Daugiau informacijos