Europos jaunimo renginyje EYE šiemet dalyvays S. Cichanouskaja ir O. Sencovas

„Ateitis priklauso mums“ – tokiu šūkiu šiemet pasitinka Europos jaunimo renginys EYE2021, kurio dalyviai keisis idėjomis ir prisidės prie diskusijų dėl Europos ateities.

Visą savaitę numatyti renginiai ir diskusijos internete, o spalio 8–9 d. 3-4 tūkst. jaunų žmonių iš visos ES ir kitų šalių dalyvaus pagrindiniame renginyje EYE Strasbūre.

EYE2021 numatyti diskusijos ir seminarai, taip pat sporto renginiai, menininkų pasirodymai ir koncertai. Renginiai internete prasidės pirmadienį, spalio 4 d., o visi norintys juos gali stebėti EYE2021 interneto platformoje. Spalio 8-9 d. pagrindinė renginio vieta bus Europos Parlamento (EP) rūmai Strasbūre ir EYE miestelis. Tai bus pirmas mišraus formato Europos jaunimo renginys. Praėjusiais metais dėl pandemijos renginys vyko nuotoliniu būdu, o šiemet dalis jaunimo galės fiziškai susitikti ir diskutuoti EP rūmuose Strasbūre.

Į Strasbūrą vyks ir V.Blinkevičiūtės bei J.Oleko organizuota 20 jaunųjų socialdemokratų grupė.

Žalioji Europos ateitis

Rengiantis 2021 m. lapkritį vyksiančiai 26-ajai Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijai pagrindinė diskusijos tema bus aplinkos apsauga ir kova su klimato kaita.

Atidarymo posėdis vyks Parlamento plenarinių posėdžių salėje penktadienį 10 val. (11 val. Lietuvos laiku). Po to numatytos apskritojo stalo diskusijos, per kurias dalyviai galės diskutuoti su aktyvistais, nuomonių formuotojais ir sprendimų priėmėjais. Su Komisijos nariais, EP nariais ir kitais ekspertais bus diskutuojama tokiais klausimais kaip skaitmeninė demokratija, kova su diskriminacija, darbo rinkos ateitis po COVID-19 krizės, ES žaliasis kursas, socialinė nelygybė ir pasirengimas 26-ajai JT klimato kaitos konferencijai.

Kartu bus diskutuojama ir užsienio politikos, žmogaus teisių ir vertybių klausimais. Dalyviai turės galimybę susitikti su Baltarusijos demokratinės opozicijos, 2020 m. pelniusios Sacharovo premiją, lydere Sviatlana Cichanouskaja, ir 2018 m. šios premijos laureatu Ukrainos kino režisieriumi Olegu Sencovu.

Svarbiausios dviejų dienų diskusijų išvados bus pristatytos šeštadienį 17 val. (18 val. Lietuvos laiku) vyksiančioje uždarymo ceremonijoje. Tvarkaraštį ir išsamią informaciją apie kalbėtojus bei renginius (įskaitant du penktadienio ir šeštadienio vakarą vyksiančius koncertus po atviru dangumi) rasite programoje.

Diskusijų išvados

EYE2021 – tai Europos Parlamento konsultacijų su jaunimu, skirtų Konferencijai dėl Europos ateities, kulminacija. Nuo 2021 m. gegužės mėn., bendradarbiaujant su visos Europos jaunimo organizacijomis, jaunimo idėjos apie Europos ateitį buvo renkamos platformoje youthideas.eu. Dalyviai šias idėjas išnagrinės praktiniuose seminaruose. Po viešo balsavimo EYE2021 metu pasiūlymai bus apibendrinti ataskaitoje, pristatyti Konferencijos dėl Europos ateities dalyviams ir įtraukti į jos politines diskusijas.

Jaunimo apklausa

Remiantis birželio mėn. greitąja Eurobarometro apklausa jaunimui nuo 16 iki 30 m. svarbiausios temos yra kova su skurdu ir nelygybe (43 proc.), aplinkosauga ir kova su klimato kaita (39 proc.) bei kova su nedarbu (37 proc.). Beveik 85 proc. apklaustųjų bent kartais tarpusavyje ir su artimaisiais aptaria politiką, o beveik pusė (46 proc.) balsavo paskutiniuose savivaldybių, nacionaliniuose ar Europos Parlamento rinkimuose.

Dalyvavimas ir stebėjimas

Europos jaunimo renginyje dalyvauti pavieniui arba kartu su draugais gali 16–30 metų amžiaus žmonės, kurie mokosi mokykloje, studijuoja aukštojoje mokykloje arba dirba, taip pat jaunimo organizacijų nariai. Renginius galėsite stebėti renginių platformoje. Čia taip pat rasite internetinių ir tiesioginių renginių programas.


Atsižvelgiant į visuomenės sveikatos padėtį per renginį bus taikomos atsargumo priemonės.