Europarlamentarai siūlo naujas kovos su radikalėjimu ir terorizmu priemones

Teroro išpuoliai Paryžiuje išryškino būtinybę geriau koordinuoti ES ir valstybių pastangas stabdyti radikalėjimą ir terorizmą. Tai pažymima trečiadienį priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje. Joje siūloma parengti įtariamų „džihadistų“ juodąjį sąrašą, stiprinti ES šalių bendradarbiavimą, šalinti ekstremistinį turinį internete, taip pat kurti bendruomenės narių perspėjimo apie asmenų radikalėjimą sistemą.

Europarlamentarai siūlo parengti Europos "džihadistų" ir įtariamų teroristų juodąjį sąrašą ir įteisinti „užsienyje kovojančio asmens“ sąvoką, kad tokius asmenis būtų lengviau sulaikyti kertančius ES sieną ir nuteisti. Kartu jie ragina valstybes nedelsiant sustiprinti ES išorės sienų kontrolę ir intensyviau tarpusavyje bei su EUROPOL keistis informacija apie suradikalėjusius ES piliečius.

EP pakartoja savo įsipareigojimą siekti dar šiemet sutarti dėl ES lėktuvų keleivio duomenų įrašo (PNR) direktyvos. Tačiau europarlamentarai pažymi, kad vien šių taisyklių nepakaks siekiant kovoti su terorizmu - reikia universalios kovos su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu strategijos.

Rezoliucijoje taip pat siūloma konfiskuoti galimų teroristų pasus, užšaldyti jų finansinį turtą, kurti bendruomenės narių perspėjimo apie asmenų radikalėjimą sistemą, o kartu stiprinti kultūrų dialogą, taip pat investuoti į socialinius ir kaimynystės projektus.

Siekiant sustabdyti radikalėjimą kalėjimuose europarlamentarai siūlo, paisant žmogaus teisių, juose atskirti kalinius, kurie propaguoja smurtinį ekstremizmą ar yra užverbuoti teroristinių organizacijų.

Kadangi internetas tampa svarbia radikalėjimo ir fundamentalizmo kurstymo platforma, EP siūlo jame operatyviai šalinti smurtinį ekstremizmą kurstantį turinį. Interneto bendrovių, įskaitant socialinius tinklus, atsisakymas iki galo bendradarbiauti turėtų būti prilygintas bendrininkavimui su teroristais, įsitikinę europarlamentarai.

Savo ruožtu EP smerkia islamofobijos ir rasizmo kurstymą bei pabėgėlių gretinimą su teroristais. Europarlamentarų įsitikinimu, toks kurstymas kaip tik pasitarnauja teroristinių grupuočių propagandai ir skatina asmenis prie jų jungtis. EP siūlo numatyti europines kovos su islamofobija gaires.

Europos Parlamento informacija

Klausyti V.Blinkevičiūtės komentarą FM99