Europarlamentarai: Rusijos karas prieš Ukrainą pradeda naują erą Europoje

Antradienį į neeilinę sesiją susirinkę Europos Parlamento (EP) nariai smerkė Rusijos neišprovokuotą agresiją, reiškė paramą Ukrainai ir jos pastangoms priartėti prie Europos Sąjungos.

Antradienį Briuselyje vykusioje neeilinėje Europos Parlamento sesijoje europarlamentarai įvertino Rusijos karinę invaziją į Ukrainą. Diskusijas pradėjusi EP Pirmininkė Roberta Metsola kalbėjo: „Susirinkome šiandien tamsiame Putino sukelto karo šešėlyje. Karo, kurio mes neišprovokavome. Įžūlios invazijos į suverenią ir nepriklausomą valstybę akivaizdoje. Europos Parlamento vardu griežčiausiai smerkiu Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą ir išreiškiu savo solidarumą su visais kenčiančiais ir žuvusiais. Mes į tai atsakysime. Nenusisuksime nuo tų, kurie gatvėse kovoja už mūsų vertybes prieš didžiulę Putino karo mašiną. Remsime Tarptautinio baudžiamojo teismo nutartis ir karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimą. Mes patrauksime jį atsakomybėn.“

Diskusijoje nuotoliniu būdu „raketų apsiausties sąlygomis“ pasisakęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prašė Europos Parlamento ir ES vadovų „parodyti, kad ES remia Ukrainą“. „Kalbu šiandien Ukrainos piliečių, kurie giną šalį aukodami viską, vardu“, – tęsė prezidentas. Jis atkreipė dėmesį į ką tik vykusį išpuolį, kai „dvi raketos smogė į Charkivo miesto Laisvės aikštę. Štai kokia yra laisvės kaina. Nuo šiol kiekviename Ukrainos mieste bus aikštė, kuri vadinsis Laisvės aikšte.“ Jis patikino europarlamentarus: „Mes kovojame už mūsų teises, laisves, gyvybes ir šią akimirką – už išgyvenimą. Taip pat kovojame už galimybę būti lygiateisiais Europos nariais. Įrodykite, kad remiate mus, kad tikrai esate europiečiai. Tada gyvenimas nugalės mirtį. Šviesa nugalės tamsą. Šlovė Ukrainai.“

Ukrainos parlamento pirmininkas Ruslanas Stefančiukas kalbėjo: „Ukraina gina civilizuoto pasaulio sieną. Jei Ukraina pralaimės,niekas nežino, kur Rusija sustos“. Jis pažymėjo, kad geriausias būdas remti Ukrainą – „jos europinių siekių pripažinimas“.

„Šis nuožmi, didelė ir neišprovokuota invazija į Ukrainą neturi jokio pagrindo ir remiasi apgailėtinu melu. Ji vyksta dėl vienos priežasties – Maidano aikštėje jūs pasirinkote laisvę, demokratiją ir teisės viršenybę“, – teigė Europos Vadovų Tarybos(EVT) pirmininkas Charles Michel, pavadinęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino invaziją „geopolitiniu terorizmu“. Jis patikino europarlamentarus, kad EVT išnagrinės „rimtą, simbolinį, politinį ir, mano nuomone, teisėtą“ Ukrainos prašymą tapti ES nare.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pažymėjo: “Tai tiesos akimirka Europai. Tai teisinės valstybės akistata su ginklais, taisyklėmis pagrįstos tvarkos priešprieša nuogai agresijai. Savo saugumo negalime laikyti savaime suprantamu dalyku, turime į tai investuoti“. Ji taip pat pridūrė, kad „jei Putinas siekė suskaldyti ES, NATO ir tarptautinę bendruomenę, tai jis pasiekė priešingo rezultato“.

„Taikai reikia dviejų pusių, tačiau karui pradėti užtenka vienos, tą Putinas ir įrodė. Todėl turime stiprinti mūsų atgrasymo pajėgumus, kurie užkirstų kelią karui. Teisės viršenybės ir prekybos santykių puoselėjimo nebeužtenka taikai palaikyti“, – pridūrė ES diplomatijos vadovas Josep Borrell.

EP frakcijų vardu kalbėjo jų pirmininkai Manfred Weber (Europos liaudies partija, Vokietija), Iratxe García Pérez (Socielistai ir demorkatai, Ispanija), Stéphane Séjourné (Atnaujinkime Europą, Prancūzija), Philippe Lamberts (Žalieji, Belgija), Marco Zanni (Identiteto ir demokratijos frakcija, Italija), Ryszard Antoni Legutko (Europos koncervatoriai ir reformuotojai, Lenkija) ir Manon Aubry (Kairieji, Prancūzija).

Dauguma europarlamentarų teigė, kad Rusijos invazija į Ukrainą yra naujos eros Europoje ir pasaulyje pradžia. Jie pasmerkė Rusijos prezidento V. Putino ir Kremliaus nuožmią agresiją ir žavėjosi Ukrainos armijos ir gyventojų pastangomis ir drąsa ginantis nuo agresoriaus, kovojant už savo valstybę, laisvę, demokratiją ir bendras Europos vertybes. EP nariai taip pat sveikino ryžtingą Europos atsaką, plačias sankcijas ir ragino toliau išlikti vieningiems.

Kai kurie europarlamentarai ragino pripažinti Ukrainos europinius siekius ir kovą už laisvę beiintensyviau ruoštis, kad Ukrainai būtų suteiktas ES šalies kandidatės statusas. Dalis EP narių atkreipė dėmesį į būtinybę švelninti sankcijų Rusijai poveikį Europos ekonomikai ir skirti paramą nukentėjusiam verslui bei asmenims. Kiti europarlamentarai ragino priimti nuo karo bėgančius ukrainiečius ir pasidalinti pabėgėlių našta tarp visų ES valstybių.

Diskusijų vaizdo įrašą galima pažiūrėti čia.

Absoliučia EP narių balsų dauguma priimtoje rezoliucijoje, EP nariai pasmerkė Rusijos invaziją į Ukrainą ir ragino imtis griežtesnių sankcijų prieš Rusiją. Jie taip pat skatino ES šalis skubiau teikti Ukrainai gynybinius ginklus, taikyti sankcijas žmonėms, atsakingiems už korupciją Rusijoje ir Baltarusijoje bei stabdyti „auksines vizas“ rusų turtuoliams.

EP nariai taip pat paskatino ES šalis dirbti dėl ES kandidatės narės statuso suteikimo Ukrainai.