Europarlamentarai ragina išlaikyti vienybę Kinijos atžvilgiu
Šiandien su ES diplomatijos vadovu Josep Borrell ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen diskutavome apie ES ir Kinijos santykius. Tai viena svarbiausių tarptautinės politikos aktualijų, įvertinant didėjančią Kinijos politinę ir ekonominę galią, įtampą jos santykiuose su Taivanu, karą Ukrainoje.
Josep Borrell ragino ES viduje labiau koordinuoti skirtingus požiūrius dėl Kinijos. „Mes negalime kalbėti vienu balsu, nes ES skamba skirtingi balsai, tačiau bent išlaikykime vieną toną“, – pažymėjo jis. Borrell pripažino, kad po ES sankcijų, su Lietuva susijusių iššūkių ir Kinijos karinių pratybų Taivano sąsiauryje ES ir Kinijos santykiai pablogėjo, tačiau ragino toliau išlaikyti dialogą. Kinija nėra Rusija, o ES svarbūs šie ryšių su Kinija aspektai: ES vertybės, ekonominis saugumas, Taivanas ir Ukraina, pažymėjo J. Borrell.
Po ES diplomatijos vadovo kalbėjusi Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen atkreipė dėmesį, kad dėl Kinijos galios didėjimo ES svarbu suvaldyti santykius su Kinija. „Nėra pagrindo Europai nutraukti santykius su Kinija. Tačiau būtina stengtis sumažinti kai kurias ryšių rizikas, įvertinti galimybes ir aiškiai jas įvardinti“, – pridūrė U. von der Leyen.
Europarlamentarai paragino sukurti veiksmingą, nuoseklią ir vieningą ES strategiją Kinijos atžvilgiu. Kai kurie EP nariai kritikavo neseniai paskelbtą Prancūzijos prezidento Emmanuel Macron pareiškimą dėl Taivano, kad jis nerūpi Europai. Jie taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad ES nepriimtinas ginklų tiekimas Rusijai ir Taivano status quo keitimas. Atsižvelgiant į Kinijos vykdomą uigūrų ir kitų mažumų priespaudą Sindziango regione, kai kurie europarlamentarai ragino ES ir toliau spausti Pekiną gerbti žmogaus teises.