Europarlamentarai kritikuoja italijos kandidatę į ES užsienio politikos vadovus

Lietuvoje rinkti Europos Parlamentos nariai kritiškai vertina Italijos užsienio reikalų ministrės Federicos Mogherini (Federikos Mogerini) kandidatūrą į Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovės pareigas.

Liberalas Petras Auštrevičius teigia, kad F.Mogherini tinkamumas eiti atsakingas Europos Sąjungos (ES) Vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams pareigas kelia rimtų abejonių.

„F.Mogherini yra užsienio politikos naujokė, kuri, viena vertus, turi gana ambicingą darbotvarkę. Tačiau šios politikės vertinimai, įvardinant Rusiją kaip strateginę ES partnerę besitęsiant atvirai agresijai Ukrainoje, kelia rimtų abejonių dėl F.Mogherini galimybių tinkamai eiti atsakingas pareigas. ES Vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams postą reikia užsitarnauti, jis neturėtų būti suteikiamas atskiriems politikams kaip dovana“, – pranešime spaudai teigė P.Auštrevičius, priklausantis Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijai.

Tuo metu socialdemokratė Vilija Blinkevičūtė nevertino konkrečiai F.Mogherini kandidatūros, tačiau sakė dėl kandidato į šį postą balsuosianti pagal oficialią Lietuvos poziciją.

„Dabar aš galiu pasakyti, kad stengsiuosi palaikyti tą poziciją, kuri bus oficiali Lietuvos pozicija“, - BNS sakė V.Blinkevičiūtė.

Ji įsitikinusi, kad EP Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija, kuriai ji priklauso, suprastų pasirinkimą nebalsuoti už kairiųjų kandidatę.

„Mūsų frakcija iš tikrųjų yra demokratiška ir kuomet vyks diskusijos, bus išsakyti visi už ir prieš, bus išsakyta pozicija, aš manau, tai visiškai bus suprantama kolegoms ir turėsime laisvę balsuojant, tuo kažkaip neabejoju“, - BNS antradienį dėstė V.Blinkevičiūtė.

Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis ir Lenkija priešinasi siūlymui ES užsienio politikos vadove skirti Italijos užsienio reikalų ministrę F.Mogherini, nerimaudama dėl prorusiškos politikos ir kritikuodama menką patirtį.

Apie Lietuvos nepritarimą antradienį, likus dienai iki ES viršūnių susitikimo, viešai pareiškė ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius. Jis teigė šį klausimą aptaręs su prezidente Dalia Grybauskaite, kuri tradiciškai atstovaus Lietuvai vadovų susitikime Briuselyje.

„Kiek aš žinau, Italijos užsienio reikalų ministrės kandidatūra nebus palaikyta“, - LRT radijui sakė premjeras.

Šiuo metu ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalams ir saugumo politikai pareigas eina Britanijos atstovė Catherine Ashton (Ketrin Ešton).


 KAUNO DIENA