EP VASARIO MĖN. PLENARINĖJE SESIJOJE

Vasario mėnesio Europos parlamento plenarinėje sesijoje svarstėme nemažai Europos Sąjungai svarbių aktualijų.

Tai – ir parama Ukrainai, ir reakcija į naujos JAV administracijos iniciatyvas, ir ES saugumo bei konkurencingumo stiprinimo iššūkiai, ir ES politika sprendžiant regionų problemas, ir darbo rinkos galimybių stiprinimas.

Artėjant trejų metų karo Ukrainoje metinėms išklausėme Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininko Ruslano Stefančuko kalbą, kurioje jis pažymėjo, kad Rusija ne tik nori sužlugdyti Ukrainą – ji norės judėti į vakarus, pirmiausia link Kyjivo, o paskui link Varšuvos ir Briuselio. Rekomendavome pratęsti Tarybos sprendimą dėl bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityje.

EK narys Maroš Ševčovič pristatė EK veiklos 2025 m. programą ir pagrindines teisėkūros iniciatyvas.

Prioritetai:

Tvarus klestėjimas ir konkurencingumas;

Gynyba ir saugumas;

Remti žmones, stiprinti mūsų visuomenę ir mūsų socialinį modelį;

Mūsų gyvenimo kokybės palaikymas;

Demokratijos apsauga ir mūsų vertybių puoselėjimas;

Galios ir partnerystės panaudojimas visame pasaulyje:

Rengti mūsų Sąjungą ateičiai.

Diskusijose dėl programos ir ES konkurencingumo skatinimo socialdemokratų frakcija pažymėjo, jog būtina daugiau dėmesio skirti ES socialinių problemų sprendimui - skurdo mažinimui, kokybiškų darbo vietų skatinimui, būsto prieinamumui.

Išreiškėme apgailestavimą dėl JAV sprendimo pasitraukti iš Paryžiaus susitaromo ir PSO. Užtikrinome, jog ES toliau rems Žaliąjį kursą ir visuomenės sveikatos iniciatyvas pasaulyje.

Įvertinome D.Trumpo administracijos ketinimus didinti ES produkcijos importo muitų tarifus. EK nuomone - tai pralaimėjimo scenarijus, ir verslui, ir vartotojams. Būtina įvertinti per naktį paskelbtas priemones ir tvirtai bei proporcingai reaguoti atsakomosiomis priemonėmis.

Aptarėme galimą atsaką į JAV sprendimą apriboti dirbtinio intelekto lustų eksportą į kai kurias ES valstybes, tarp jų ir Lietuvą. ES pasirengusi panaudoti visas diplomatines priemones, kad JAV elgtųsi su ES nediskriminuodamos. Taip pat būtina daugiau investuoti į lustų gamybą ES.

Priėmėme rezoliuciją dėl padėtie Sakartvele, kuriame paraginome nepripažinti neteisėtai apsiskelbusios Sakartvelo valdžios ir jai taikyti papildomas sankcijas.

Plenarinės sesijos metu diskutavome apie poreikį teikti tikslinę paramą ES regionams, besiribojanties su Rusija, Baltarusija ir Ukraina. Tai yra ypatingai aktualu ir Lietuvai. Dėl Rusijos vykdomo karo Ukrainoje ir hibridinių atakų, mes patyrėme tiek saugumo, tiek ekonomonių problemų.

ES rytinių regionų saugumas ir stabilumas, ekonominio atsparumo didinimas yra neatsiejamas nuo visos ES saugumo. Todėl šiems regionams turi būti skirtas išskirtinis dėmesys ir skirtas būtinas finansavimas.

 

Tai buvo tik dalis plenarinėje sesijoje nagrinėtų aktualijų.