EP sesijos akcentai: Sąjungos padėtis, pabėgėliai, draudimas klonuoti gyvūnus

Rugsėjo 7–10 d. plenarinėje sesijoje Strasbūre Europos Komisijos pirmininkas Jeanas–Claude'as Junckeris perskaitė savo pirmąjį metinį pranešimą apie ES padėtį, kuriame daugiausia dėmesio skyrė migrantų krizės sprendimui. Savo ruožtu EP pritarė siūlymui iš Italijos ir Graikijos į kitas ES šalis perkelti 40 tūkst. prieglobsčio prašytojų. Be to, EP nariai nubalsavo už draudimą klonuoti gyvūnus ūkiniais tikslais ir prekiauti klonų produktais bei sugriežtino draudimą prekiauti ruonių gaminiais.

 

„Svarbiausia šiandien yra išspręsti pabėgėlių krizę. Tai – humaniškumo, žmogiškojo orumo ir istorinio sąžiningumo klausimas“, – pažymėjo Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris, trečiadienį, rugsėjo 9 dieną, Europos Parlamente skaitydamas metinį pranešimą apie Europos Sąjungos padėtį. Debatų santrauką (anglų kalba) rasite specialioje interneto svetainėje „Storify“ tinkle.


Tą pačią dieną Parlamentas pritarė siūlymui per ateinančius dvejus metus iš Italijos ir Graikijos į kitas ES šalis perkelti 40 tūkst. prieglobsčio prašytojų, o kitą dieną patvirtino rezoliuciją, kuria reiškia tvirtą paramą siūlomam privalomam ES pabėgėlių perkėlimo mechanizmui, taip pat ragina skirti daugiau lėšų pabėgėlių priėmimui ir integravimui.


Europarlamentarai antradienį nubalsavo už draudimą prekiauti klonuotų gyvūnų palikuonių produktais, taip pat importuoti tokius gyvūnus bei jų produktus.

 

Tą pačią dieną jie sugriežtino draudimą prekiauti ruonių produktais, panaikindami išimtį, leidusią prekiauti gaminiais iš ruonių, sumedžiotų reguliuojant jų skaičių. Liko tik išimtis, leidžianti prekiauti inuitų ir kitų čiabuvių bendruomenių pagamintais ruonių produktais.

 

Valstybių narių siūlymai apkarpyti kitų metų ES biudžetą nepriimtini, nes mažina finansavimą migracijos valdymui, moksliniams tyrimams ir kaimynystės politikai. Tai pažymima antradienį Parlamento priimtoje rezoliucijoje.

 

Be to, tą pačią dieną priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai kritikuoja „neryžtingą“ Europos Komisijos atsaką į pirmąją ES piliečių iniciatyvą dėl teisės į vandenį. Jie ragina pasiūlyti ES teisės aktų dėl visuotinės teisės į geriamąjį vandenį ir sanitarijos paslaugas.

 

Europos Sąjunga turi rodyti pavyzdį užtikrindama, kad joje sukurtos technologijos nebūtų nukreiptos prieš žmogaus teises trečiosiose šalyse, pažymima antradienį EP patvirtintoje rezoliucijoje.

 

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Parlamentas sveikina politinių kalinių paleidimą Baltarusijoje, tačiau kartu atkreipia dėmesį, kad panašūs žingsniai praeityje buvo apsimestiniai.

 

Rusija pažeidžia Estijos ir Ukrainos teritorinį vientisumą grobdama šių šalių piliečius ir juos teisdama savo teismuose. Tai pažymima ketvirtadienį Europos Parlamento patvirtintoje rezoliucijoje, kurioje smerkiami ilgalaikio įkalinimo nuosprendžiai Estijos saugumo policijos pareigūnui E. Kohveriui, Ukrainos kino kūrėjui O. Sencovui ir Ukrainos aktyvistui O. Kolčenkai.

 

Europos Parlamento informacija