EP nariai ragina užtikrinti sąžiningą ir skaidrią muzikos siuntimo rinką

Europos Parlamentas (EP) rezoliucijoje ragina panaikinti srautinio muzikos siuntimo rinkoje egzistuojantį pajamų disbalansą, kai daugelis atlikėjų ir kūrėjų negauna atlygio, ir paruošti atitinkamas ES taisykles. Europarlamentarai ragina peržiūrėti autorinių atlyginimų tarifus, nes jie nustatyti dar iki skaitmeninės rinkos plėtros ir neatitinka šių laikų realybės. Jie smerkia vadinamąją „mokat – grojam“ ( angl. „pay for play“) schemą, pagal kurią autoriai priversti sutikti su mažesnėmis pajamomis arba negauti jokio atlygio mainais už didesnį matomumą.

EP nariai atkreipia dėmesį, kad didžiausią dalį pajamų gauna žymiausios įrašų bendrovės ir populiariausi atlikėjai, bet vis mažiau erdvės lieka mažiau populiariems stiliams ir mažiau vartojamoms kalboms. Todėl jie siūlo skelbti įvairovės rodiklius, kurie leistų įvertinti, kaip vartojami ir kiek girdimi Europos muzikos kūriniai, kokia jų žanrų ir kalbų įvairovė ir kokia nepriklausomų autorių dalis. ES turi užtikrinti, kad Europos muzikos kūriniai būtų girdimi, prieinami ir surandami muzikos siuntimo platformose, kuriose nuolatos auga turinio kiekis, mano europarlamentarai, kartu siūlantys taikyti Europos muzikos kūrinių kvotas.

Siekdami užkirsti kelią nesąžiningai praktikai ir sukčiavimui srautinio siuntimo srityje, kai mažėja profesionalių autorių pajamos, europarlamentarai ragina užtikrinti algoritmų ir turinio rekomendacijų sistemų skaidrumą visose svarbiose srautinio muzikos siuntimo platformose. Jie taip pat siūlo atskirai žymėti turinį, jei jis sukurtas dirbtinio intelekto, o taip pat kovoti su autorių tapatybės, balso ar atvaizdo sintetinių klastočių plitimu muzikos siuntimo platformose.

Pasaulyje metinės muzikos sektoriaus pajamos sudaro apie 22,6 mlrd. JAV dolerių, o srautinis transliavimas – 67 proc. visų muzikos sektoriaus pajamų.

   Daugiau informacijos

EP tyrimų biuro pažyma apie kultūrinę įvairovę ir sąlygas autoriams Europos srautinio muzikos siuntimo rinkoje (2023 m. birželis)