Europarlamentarai kritikuoja reikšmingą ilgamečio ES biudžeto sumažinimą

Neeilinėje Europos Parlamento (EP) sesijoje europarlamentarai aptarė Europos Vadovų Tarybos susitarimą dėl daugiametės finansinės perspektyvos (DFP) ir ES ekonomikos gaivinimo fondo.

Diskusijoje su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles Michel ir Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen daugelis europarlamentarų „istoriniu“ vadino susitarimą dėl bendro 750 mlrd. eurų ES valstybių skolinimosi. Vis dėlto dauguma EP narių kritikavo reikšmingą DFP sumažinimą.

„Nesame pasirengę praryti DFP piliules“, – teigė Manfred Weber (Europos liaudies partija, Vokietija). Savo ruožtu Socialistų ir demokratų frakcijos lyderė Iratxe Garcia teigė negalinti pritarti sumažinimui „tuo metu, kai reikia stiprinti mūsų strateginę autonomiją ir mažinti nelygybę tarp ES valstybių“.

Daugelis europarlamentarų pabrėžė, kad liko neišspręstas skolos grąžinimo klausimas. Jie reikalavo, kad skolos našta nekristų piliečiams ant pečių, o būtų įsipareigota sukurti tvirtą naujų nuosavų ES išteklių sistemą, į kurią patektų skaitmeninis ir anglies dioksido mokestis. EP nariai pažymėjo, kad „ES nėra bankomatas valstybių biudžetams“, apgailestavo, jog taupiosios šalys nenori sumokėti už vieningos rinkos teikiamą naudą bei reikalavo, kad lėšos nebūtų skirtos tik iš dalies demokratiškoms valstybėms, kurios negerbia teisės viršenybės ir pagrindinių ES vertybių.

Kai kurie europarlamentarai kritiškai vertino naujus nuosavus ES išteklius, kurie būtų panaudoti skolos grąžinimui, ir įspėjo, kad krizė neturėtų tapti pretekstu gilinti ES integraciją. Dauguma EP narių pabrėžė, kad Parlamentas yra pasirengęs greitoms derybos su Taryba, kad būtų pasiekti reikiami pakeitimai.

Europarlamentarai balsuoja dėl rezoliucijos, kuri apibendrins šią diskusiją bei taps mandatu būsimoms derybos su ES Taryba, kuriai pirmininkauja Vokietija. Balsavimo rezultatai bus paskelbti plenarinėje sesijoje 18.30 val. (Lietuvos laiku).