Pagrindiniai klausimai mums yra vyrų ir moterų darbo užmokesčio ir pensijų skirtumo panaikinimas, moterų lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių gynimas, moterų integravimas į valdybas ir  sprendimų priėmimą, Darbo ir gyvenimo pusiausvyros direktyvos taikymas, kova su prekyba žmonėmis, seksualinis ir darbiniu išnaudojimu bei smurto prieš moteris panaikinimas.

Moterys ir COVID-19

Nuo pandemijos pradžios S&D paragino  į lyčių aspektą orientuotą reakciją į krizę ir jos padarinius. Smurtas šeimoje ir smurtas dėl lyties išaugo, nukentėjo lytinė ir reprodukcinė sveikata bei teisės, o ankstesnių krizių patirtis rodo, kad moterų finansinė padėtis  bus neproporcingai paveikta ilgam. "UN Women" ir JTVP prognozėse dabar dėl pandemijos ir jos padarinių numatomas 9,1 proc. moterų skurdo rizikos padidėjimas.

 Moterys yra Covid-19 pandemijos priešakyje, nes jos neproporcingai atstovaujama profesijose, kuriose yra didelė apsikrėtimo rizika ligoninėse, parduotuvėse, mokyklose ir globos namuose, taip pat sektoriuose, kuriuose darbo vietų yra daug. Daugelis jų taip pat kenčia dėl didėjančios skaitmeninės lyčių nelygybės ir lyčių atskirties neapmokamos priežiūros darbe. Be to, moterys šiuose sektoriuose retai dalyvauja priimant sprendimus dėl stiklo lubų mūsų visuomenėje.

Negalime sau leisti, kad ši pandemija taptų lyčių lygybės krize. Neproporcingas poveikis moterims reikalauja laipsniško ir lyčių požiūriu jautraus požiūrio tiek neatidėliotiniems, tiek ilgalaikiams veiksmams nacionaliniu ir ES lygmenimis. Dar kartą raginame Komisiją ir valstybes nares  ekonomikos atkūrimo ir atsparumo didinimo planuose pagrindinis klausimas būtų lyčių lygybė ir moterų teisės. Jei norime atitaisyti dėl šios krizės padarytą ekonominę ir socialinę žalą, labai svarbu didinti moterų dalyvavimą darbo rinkoje ir stiprinti klimato kaitos politikos, skaitmeninės politikos ir lyčių lygybės ryšį.

Smurtas prieš moteris

Europoje kasdien nužudomos septynios moterys, o viena iš trijų moterų bent kartą gyvenime buvo fiziškai ir (arba) seksualiai užpulta. Moterys taip pat yra didžioji dauguma prekybos žmonėmis aukų, ypač seksualinio išnaudojimo ir prostitucijos tikslais. Nors 2011 m. Kovos su prekyba žmonėmis direktyvoje nustatyti konkretūs kovos su šios formos smurtu veiksmai, Europos Komisija vis dar ignoruoja Europos Parlamento raginimą priimti išsamius teisės aktus dėl kovos su smurtu prieš moteris. Be to, tik 21 ES šalis ratifikavo Stambulo konvenciją dėl kovos su smurtu prieš moteris.

 Smurtas prieš moteris yra viena iš pagrindinių kliūčių tikrai moterų ir vyrų lygybei. S&D toliau ragina Komisiją pateikti direktyvą dėl kovos su smurtu dėl lyties ir ragina visas valstybes nares pasirašyti ir ratifikuoti Stambulo konvenciją. Raginame Komisiją pateikti pasiūlymą įtraukti smurtą dėl lyties į ES nusikaltimų sąrašą.

Moterų atlyginimų ir pensijų skirtumas

60 proc. visų universitetų absolventų yra moterys. Tačiau moterys ES uždirba vidutiniškai 14,8 proc. mažiau nei vyrai, todėl moterys veiksmingai dirba du mėnesius per metus be užmokesčio. Ilgalaikėje perspektyvoje dėl mažesnių atlyginimų sumažėja pensijos, o tai gali lemti padidėjusią skurdo riziką. Moterų ir vyrų pensijų skirtumas yra apie 36 proc. Direktyva, nustatanti vienodo vyrų ir moterų darbo užmokesčio ir vienodo požiūrio principą, buvo priimta 1975 m. ir buvo reguliariai atnaujinama, tačiau jei dabartinė padėtis iš esmės nepasikes, vienodas darbo užmokestis netaps realybe iki 2084 m.

S&D nori dabar imtis veiksmų dėl naujos atnaujintos direktyvos dėl vienodo darbo užmokesčio, kuri galėtų veiksmingai sumažinti vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą 2 proc. per metus, o ES šalims, kurios jos netaikys, būtų taikomos aiškios sankcijos. Europos Komisija turi pateikti privalomas priemones, kad galiausiai būtų sumažinta darbo užmokesčio nelygybė Europoje. Ilgai paskelbta direktyva dėl darbo užmokesčio skaidrumo būtų svarbus žingsnis. Jis negali būti atidėtas ilgiau!

 Moterys darbo rinkoje

ES tikslas iki 2020 m. yra 75 proc. užimtumo lygis visiems, tačiau dabartinis moterų užimtumo lygis yra tik 67,4 proc. – 7,6 proc. atotrūkis. EBPO (Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos) duomenimis, neformalų ir neapmokamą darbą besimokančio darbo moterų skaičius auga. Nerimą kelia tai, kad griežto taupymo priemonės nuo moterų nukentėjo žiauriau nei vyrai. Biudžeto mažinimas turėjo didžiausią poveikį viešajam sektoriui , kuriame dirba daug moterų, apie 80 proc. "dirbančių neturtingųjų" yra moterys, o daugiau kaip trečdalis vyresnio amžiaus moterų Europos Sąjungoje negauna jokios pensijos. Didėja skurdo feminizacija: moterims kyla didesnis pavojus nukristi į skurdą nei vyrams.

Mažai apmokamos ir nesaugios darbo vietos turi būti pakeistos tvariomis darbo vietomis. Toliau siekiame šio tikslo, ragindami nutraukti neproduktyvias griežto taupymo priemones ir įtraukti tvirtus lyčių lygybės tikslus į strategiją "Es 2020" ir į Europos semestro ekonomikos ciklą.

 Darbo ir įsipareigojimų šeimai mažinimas

Nuo ekonomikos krizės pradžios gimstamumas Europoje sumažėjo. Iš dalies taip yra dėl to, kad moterims ir vyrams ne visada suteikiamos tinkamos motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros atostogos. Dabartiniai motinystės atostogų teisės aktai leidžia 14 savaičių. 2019 m. balandžio mėn. S&D daugelį metų kovojo už teisiškai privalomos priemonės, tokios kaip ši, priėmimą. Todėl palankiai įvertinome dešimties darbo dienų tėvystės atostogų, keturių mėnesių vaiko priežiūros atostogų ir penkių dienų per metus priežiūros atostogų darbuotojams, teikiantiems asmeninę priežiūrą ar paramą giminaičiui, įvedimą. Teisės prašyti susitarimų dėl lanksčių darbo sąlygų išplėtimas globėjams ir dirbantiems tėvams taip pat yra laimėjimas, dėl kurio S&D ilgai ir atkakliai kovojo.

Primygtinai reikalausime, kad Komisija rimtai stebėtų direktyvos įgyvendinimą, kad dirbantys tėvai ir tie, kurie rūpinasi artimaisiais Europoje, turėtų geresnę apsaugą.  Vaikai yra ES ateitis. Nors šios direktyvos priėmimas neabejotinai yra žingsnis į priekį, reikia nuveikti daugiau. Štai kodėl S&D taip pat ragina realiai pagerinti prieinamą, prieinamą, aukštos kokybės vaikų priežiūrą, kad būtų pasiekti Barselonos tikslai, kad tiek moterys, tiek vyrai galėtų suderinti darbą ir šeimos gyvenimą.

Lytinė ir reprodukcinė sveikata ir teisės

 Lytinė ir reprodukcinė sveikata ir teisės yra pagrindinis mūsų prioritetas. Tai apima lytinį švietimą, nepageidaujamo nėštumo išvengimą, galimybę saugiai atlikti abortus, lytiniu keliu plintančių ligų gydymą ir kovą su seksualiniu smurtu. Šiuo metu abortai dviejose valstybėse narėse vis dar yra neteisėti, o priešgimdyminės ir pogimdyminės sveikatos priežiūros paslaugos smarkiai nukentėjo nuo krizės. Šiandien daugelis Moterų Europoje neturi galimybės naudotis kontracepcija ir saugiais abortais, o tai riboja jų teisę rinktis lytiniais ir reprodukciniais klausimais. 2015 m. mūsų EP nariai pasirašė deklaraciją "Visi mes" dėl abortų teisių.

Moterų teisės priimti sprendimus dėl savo kūno yra pagrindinės ir turėtų būti įtrauktos į Pagrindinių teisių chartiją. Mokslo ir technologijų institucijų veikloje taip pat norima tvirto, nuoseklaus skirsnio apie lytinę ir reprodukcinę sveikatą ir teises, įtraukti į ES visuomenės sveikatos strategiją.

 Moterys sprendimų priėmime

 Moterys vis dar sudaro labai mažą išrinktų atstovų nacionaliniuose parlamentuose dalį: 9–43 proc. visoje ES. Šiuo metu Europos Parlamente tik 39 proc. EP narių yra moterys, t. y. labai nedidelis padidėjimas nuo 2014 m. rinkimų. Tačiau mūsų frakcija beveik pasiekė vienodą lyčių pusiausvyrą: 44 proc. EP narių moterų ir dauguma moterų yra frakcijos vadovų komandoje, tačiau reikia nuveikti daugiau, kad būtų skatinama lygybė politiniame gyvenime.

Moterų įmonių valdybose net trūksta.  Vidutiniškai tik 20 proc. bendrovės valdybos narių yra moterys, o Norvegijoje jos pasiekė 40 proc., įvesdami teisines kvotas. Siekiant lyčių lygybės, kvotos tapo būtinos.

S&D ragina valstybes nares pagaliau imtis veiksmų ir priimti vadinamąją Direktyvą dėl moterų valdybose, kurioje nustatyta atvira ir skaidri procedūra, kad ES įmonių ne vykdomosiose valdybose būtų ne mažiau kaip 40 proc. moterų. Europos Komisija pasiūlymą pateikė dar 2012 m., Europos Parlamentas savo poziciją priėmė kitais metais ir nuo to laiko jį taryboje užblokavo mažuma valstybių narių. 

Pekino veiksmų platforma

1995 m. tarptautinė bendruomenė priėmė Pekino veiksmų platformą, kurioje buvo 12 esminių lyčių lygybės skatinimo sričių. 2020 m. minimos 25-osios Pekino platformos metinės, tačiau moterys ir toliau labiau nei vyrai kenčia nuo smurto, skurdo, diskriminacijos ir socialinės atskirties ir negali visapusiškai naudotis savo lytinėmis ir reprodukcinėmis teisėmis. Lygybės negalima pasiekti, jei ES šalys neįsigys veiksmingos lyčių lygybės skatinimo politikos.

S&D primygtinai reikalauja, kad visos šalys visapusiškai įgyvendintų Pekine prisiimtus įsipareigojimus.

Moterų teisės besivystančiose šalyse

JT Tūkstantmečio vystymosi tikslai (TVT) iki 2015 m. pareikalavo vienodų galimybių mergaitėms ir berniukams visais švietimo lygmenimis. Tai daugiausia pasiekta pradinio ugdymo srityje, bet ne aukštesniame lygmenyje, o mergaitės vis dar susiduria su didesnėmis kliūtimis nei berniukai. Darnaus vystymosi tikslai (DVT) nustatė naujus tikslus, susijusius su lyčių lygybe, kurie turi būti pasiekti iki 2030 m. 

Labai svarbu suteikti galių mergaitėms ir moterims visame pasaulyje pasitelkiant švietimą, todėl S&D ragina ES remti visas besivystančias šalis šiems tikslams pasiekti.

Moterų pabėgėlių teisės

2018 m. Viduržemio jūrą kirto apie 115 000 žmonių. Moterys ir vaikai sudaro apie 35 proc. pabėgėlių. Turime atkreipti dėmesį į ypač pažeidžiamą moterų prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių padėtį Europos Sąjungoje. Jie pabėgo nuo persekiojimo savo gimtojoje šalyje tik tam, kad vykdytų pavojingą kelionę, kad pasiektų saugumo vietą. Atvykus į priėmimo centrus, šios ir taip pažeidžiamos moterys, kurios gali būti seksualinio smurto, prekybos žmonėmis ar kitų smurtinių nusikaltimų aukos, susiduria su papildomomis kliūtimis, dėl kurių jos tampa dar labiau pažeidžiamos.

Mūsų frakcija ragina imtis priemonių siekiant užtikrinti, kad prieglobsčio procedūrose būtų laikomasi lyčių aspektą ir kad moterų poreikiai būtų tenkinami per visą prieglobsčio suteikimo procesą. Šios priemonės apima: darbuotojų mokymą pagal lytį, įskaitant išsamų mokymą apie seksualinį smurtą, prekybą žmonėmis ir moterų lyties organų žalojimą; specialios miegamosios ir sanitarinės patalpos; teisę prašyti moterų, kurios yra pašnekovės ir vertėjos žodžiu; galimybė naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, kurių amžius yra lyčių aspektas, įskaitant priešgimdyminę ir pogimdyminę priežiūrą; vaikų priežiūros teikimą tikrinimo ir prieglobsčio pokalbių metu; ir moterų teisę pateikti prieglobsčio prašymą nepriklausomai nuo sutuoktinio, kad jos turėtų joms galių. Taip pat raginame nutraukti prieglobsčio ieškančių vaikų ir nėščių moterų sulaikymą.

Kova su seksizmu

Žiniasklaida ir reklama daro didelę įtaką mūsų sąmoningumui ir požiūriui. Daugelis tyrimų parodė, kad seksizmas ir neigiami moterų stereotipai vyrauja šiandienos reklamose ir padeda pateisinti bei įtvirtinti lyčių nelygybę.

Socialistai ir demokratai jau seniai kovoja su seksistinio reklamavimo, kuris prieštarauja mūsų lyčių lygybės principams. Ši kovos su seksizmu reklamoje iniciatyva pradėta 2018 m. Tarptautinę moters dieną. S&D grupė, glaudžiai bendradarbiaudama su ESP grupe Regionų komitete, parengė įsipareigojimų prieš seksistinę reklamą chartiją, kad vietos atstovai, pvz., merai ir tarybos, galėtų prisijungti prie platformos, kuri padėtų kovoti su šia diskriminacijos forma.