Kova su pandemija kartu - S&D Covid-19 veiksmų planas

Šį veiksmų planą S&D grupė pradėjo įgyvendinti 2020 m. kovo 25 d. Covid-19 krizė ir jos daugialypis poveikis mūsų visuomenei ir toliau kasdien vystosi. S&D frakcija nuolat stebi padėtį ir yra pasirengusi reaguoti į krizę su papildomais politiniais reikalavimais ir pasiūlymais, kai padėtis keisis artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais.

Kovos su covid-19 pandemija S&D veiksmų planas: 25 pasiūlymai krizei įveikti

Skubūs veiksmai

  1. ES investicijos į mokslinius tyrimus ir veiksmingą dalijimąsi duomenimis siekiant veiksmingo gydymo ir galimos vakcinos nuo Covid-19, kuri turi būti prieinama visiems.
  2. ES masto būtiniausios medicininės įrangos, medžiagų ir reikmenų kaupimas, bandymų rinkinių teikimas regionams, kuriems labai daro poveikį, veiksmingi ir lankstūs bendri medicinos reikmenų pirkimai, sustiprintos visuomenės sveikatos agentūros (ECDC, EMA), mobilizuojant visas Europos lygmeniu prieinamas visuomenės sveikatos priemones.
  3. Neatidėliotinas Koronos obligacijų, garantuotų Europos centrinio banko pirkimo programa, sukūrimas.
  4. Aktyvuoti Europos stabilumo mechanizmą (ESM) naudojant specialią kredito liniją, kad būtų išvengta nacionalinių viešųjų obligacijų palūkanų normų šuolių, netaikant papildomų makroekonominių sąlygų.
  5. Pradėti įgyvendinti laikiną Europos minimalių pajamų sistemą, kad būtų apsaugoti visų rūšių darbuotojai, savarankiškai dirbantys asmenys ir mažosios įmonės, įskaitant visų pirma darbuotojus ir savarankiškai dirbančius asmenis mažų garantijų darbe ir mažas pajamas gaunančiose šeimose.
  6. Paskolos garantija pirmojo būsto savininkams, siekiant užkirsti kelią hipotekos įsipareigojimų nevykdymui, kartu su specialia schema, skirta apsaugoti nuomininkus nuo iškeldinimo dėl ekonominio krizės sukrėtimo.
  7. Užtikrinti nuolatinį būtiniausių prekių ir gyvybiškai svarbių medicinos ir apsaugos priemonių tiekimą ir platinimą bendroje rinkoje.
  8. Suteikti visišką lankstumą pagal valstybės pagalbos sistemą, įskaitant 107 straipsnio 3 dalies aktyvavimą siekiant "atitaisyti rimtus sutrikimus" ir Komisijos pasiūlytos naujos laikinosios sistemos įgyvendinimą, jei to reikia susigrąžinimo etape.
  9. Užtikrinti patikimą maisto tiekimą iš žemės ūkio, žuvininkystės ir maisto verslo per tiesioginę sveikatos krizę ir po jos, užtikrinant jų nuolatinę gamybą ir transportą be kliūčių visoje bendroje rinkoje.
  10. Geresnis valstybių narių veiklos koordinavimas ir dalijimasis informacija apie sienų uždarymą ir apribojimus, įskaitant žaliąsias juostas tiekimo grandinėms apsaugoti.
  11. Įgyvendinti nedarbo perdraudimo išmokų sistemą ir laikiną Europos užimtumo garantiją, siekiant spręsti potencialiai masinio nedarbo problemą, priklausomai nuo atsigavimo greičio. Šiuose pasiūlymuose turėtų būti vadovaujamasi išsamia Europos socialinio atsigavimo strategija ES ir nacionaliniu lygmenimis, glaudžiai bendradarbiaujant su socialiniais partneriais, apsaugant darbuotojų teises ir užtikrinant visų gerovę.
  12. Pradėti įgyvendinti išsamią kovos su skurdu strategiją ir stiprinti socialinės apsaugos sistemas. Europos socialinis atsigavimas turėtų būti sutelktas į pažeidžiamiausius asmenis, įskaitant vaikus ir vienišų tėvų namų ūkius.
  13. Sumažinti skaitmeninę atskirtį ir investuoti kokybišką prieigą prie interneto, visų pirma remti mokymąsi internetu ir mokymąsi atokiose vietovėse, taip pat fiskalines priemones asmenims ir šeimoms pirkti kompiuterius ar planšetinius kompiuterius.
  14. Prevencinių priemonių taikymas pabėgėliams ir prieglobsčio prašytojams, kurie yra migrantų antplūdžio valdymo centruose ir sulaikymo centruose.
  15. Komisija ir valstybės narės turėtų įtraukti visas Vakarų Balkanų šalis į ES kovos su Covid-19 platformas ir mechanizmus.
  16.  ES turi parodyti tarptautinį solidarumą. PSO pradėjo veikti Atsako į Covid-19 solidarumo fondą. Palankiai vertiname tai, kad per PSO bus mobilizuota 25 mln.

Vidutinės trukmės veiksmai

  1. Investuoti ir kurti Europos visuomenės sveikatos sistemas, skatinant valstybes nares stiprinti medicinos darbuotojų, kurie turi pakankamai išteklių savo nacionalinėms sveikatos priežiūros sistemoms skirti atlyginimus ir medicininę įrangą, įdarbinimą.
  2. Pakankami ES ištekliai pagal plataus užmojo 2021–2027 m. daugiametę finansinę programą. Savaime suprantama, kad net 1,3 proc. Europos Parlamento pasiūlytų BNP nepakaks atsigauti po šios krizės tokiomis aplinkybėmis.

Ilgalaikiai veiksmai

  1. Papildyti neatidėliotinus ECB ir ESM veiksmus, įkuriant Europos iždą, įgaliotą stabiliai išleisti euroobligacijas. Ji reikalinga siekiant paremti nuolatines valstybių narių pastangas stiprinti ir stabilizuoti ekonomikos ir socialinį atsigavimą ir suteikti finansinės įtakos siekiant ilgalaikio TVARAUS ES vystymosi ir Europos žaliojo kurso.
  2. Reformuoti Europos fiskalines taisykles, kad būtų užtikrinti jų anticikliniai pajėgumai, ir paversti jas paskata dideliems viešųjų investicijų poreikiams, kylantiems iš Europos žaliojo kurso. Galutinis tikslas – užtikrinti aplinkos, ekonominį ir socialinį tvarumą ir vienodą pereinamojo laikotarpio naštos ir pelno pasidalijimą.
  3. Peržiūrėti ir išplėsti ES nuosavus išteklius (Sutarties 311 straipsnis), siekiant sumažinti valstybių narių BNP įnašus ir padidinti naujų pajamų sumą, būtiną naujai Europos politikos darbotvarkei ir prioritetams įgyvendinti.
  4. Nauja metinė tvaraus augimo apžvalga, siekiant iš esmės pasikeitusiomis ekonominėmis ir socialinėmis aplinkybėmis nuo jo pradžios 2019 m. lapkričio mėn. Jis turėtų būti naudojamas kaip svertas siekiant JT darnaus vystymosi tikslų.
  5. Nauja Europos pramonės politika, kad ji taptų ne tik konkurencingesnė, bet ir atsparesnė pasauliniams sukrėtimams ir būtų strateginių sektorių prioritetas. Tai taip pat turėtų padidinti Europos vaistų ir farmacinių ingredientų, medicinos prietaisų, įrangos ir medžiagų gamybą. Visuomenės dalyvavimas ar net su sistema susijusių ir strateginių korporacijų nacionalizavimas turi būti galutinis pasirinkimas, jei šių sektorių pramonės grupės ir korporacijos negali kitaip išgyventi krizės. Šiuo atžvilgiu turėtų būti mobilizuotas naujasis Just Transition fondas, o jo taikymo sritis turėtų sudaryti sąlygas remti pramoninės veiklos medicinos produktų ir įrangos srityje plėtrą.
  6. Tvirta ir gerai finansuojama regioninė ir sanglaudos politika yra gyvybiškai svarbi priemonė siekiant remti darnią ekonominę ir socialinę atsigavimą visoje ES. Kartu turėtų būti supaprastintos lėšų prieigos procedūros.
  7. Didinti Europos atsparumą mokantis visų dabartinės krizės pamokų, susijusių su nepakankamu ekstremaliųjų situacijų planavimu ir reagavimo į ekstremalias situacijas pajėgumais sveikatos, ekonomikos ir socialinėje srityse. Europos Komisija artimiausiu metu turėtų pateikti Parlamentui ir Tarybai pasiūlymą dėl plataus užmojo ir plataus užmojo Europos atsparumo strategijos, įskaitant ekstremaliosios klimato padėties poveikį.