EP sesijos apžvalga: Sacharovo premija, ES žemės ūkio politika, dirbtinis intelektas

Ketvirtadienį Europos Parlamento Pirmininkų sueiga nutarė skirti šių metų Sacharovo premiją už minties laisvę Baltarusijos demokratinei opozicijai. Baltarusijos demokratinei opozicijai atstovauja Koordinavimo taryba – narsių žinomų šalies visuomenės veikėjų iniciatyva. Baltarusija krečiama politinės krizės nuo rugpjūčio 9 d. surengtų ginčijamų prezidento rinkimų, po kurių kilo protestai prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą, o valdžia ėmė brutaliai susidoroti su protestuotojais. Premija bus įteikta gruodžio 16 d.

 Trečiadienį europarlamentarai priėmė rekomendacijas ES Tarybai dėl atnaujintų ES ir Baltarusijos santykių, kurias parengė Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą). Parlamentas tvirtai remia ES ir jos valstybių sprendimą nebelaikyti Aliaksandro Lukašenkos teisėtu Baltarusijos prezidentu, smerkia jo „pasiskelbimą Baltarusijos prezidentu per 2020 m. rugsėjo 23 d. slapta surengtą neteisėtą inauguracijos ceremoniją“ ir ragina jį „taikiai atsistatydinti“. EP nariai taip pat ragino ES „rimtai susirūpinti“ Astravo AE problema ir reikalauti atidėti jos veikimo pradžią tol, kol bus įgyvendintos visos tarptautinės branduolinės saugos rekomendacijos ir pasibaigs nestabili situacija Baltarusijoje.

Penktadienį jie balsavo dėl ES žemės ūkio politikos ateities. Europarlamentarai pritarė bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) pokyčiams, kurie padėtų geriau patenkinti valstybių poreikius. Siekiama padaryti ES žemės ūkio politiką tvaresnę, atsparesnę ir lankstesnę, kad ji padėtų užtikrinti saugų maistą visoje Europos Sąjungoje.

Antradienį patvirtintoje EP teisėkūros iniciatyvoje EP nariai sukurti privalomą sistemą, kuri leistų naudotojams pranešti interneto tarpininkams apie potencialiai neteisėtą turinį ar veiklą, o interneto tarpininkai privalėtų nedelsdami imtis veiksmų. Europos Parlamentas siekia naujo internetinių platformų ir prekyviečių reguliavimo, kuris leistų veiksmingiau kovoti su neteisėtu turiniu ir apsaugoti vartotojus.

 Tą pačią dieną Europos Parlamentas vienas pirmųjų pasaulyje pateikė siūlymus dėl dirbtinio intelekto srities taisyklių, kurios užtikrintų inovacijas, etiką ir pasitikėjimą technologijomis.

 Trečiadienį vykusioje diskusijoje su Tarybos vadovu C. Michel EP nariai pabrėžė būtinybę pasiekti susitarimą dėl būsimų ES ir JK santykių, kuris nepakenktų ES interesams ir vertybėms.

Ketvirtadienį europarlamentarai pritarė teisėkūros iniciatyvai dėl to, kad ES rinkai nebūtų teikiami su pasauliniu miškų ir kitų ekosistemų naikinimu susiję gaminiai. Kadangi savanoriškos iniciatyvos nedavė norimo rezultato, EP oficialiai paprašė Europos Komisijos pasiūlyti teisės aktus, kurie įpareigotų ES rinkai prekes teikiančias bendroves užtikrinti jų žaliavų kilmės atsekamumą ir išsamiai tikrinti, ar šios žaliavos nėra kilusios iš saugotinų natūralių miškų ar ekosistemų.

Dėl pablogėjusios visuomenės sveikatos padėties Belgijoje ir Prancūzijoje Europos Parlamento plenarinė sesija vyko nuotoliniu būdu. EP nariai dalyvavo diskusijose internetu, prie jų prisijungę iš ES sostinėse ir kituose miestuose įsikūrusių ES biurų.

 

Europos Parlamento informacija